Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Studená válka v biatlonu. Fourcade úmyslně sestřelil ruského dopingového hříšníka

Sport

  17:30
HOCHFIELZEN - Válka mezi ruskými biatlonisty a zbytkem závodníků už přerostla únosnou míru. Ruští trenéři v čele s někdejším skvělým německým biatlonistou Riccem Grossem se rozhodli do smíšené štafety postavit Alexandera Loginova, kterému nedlouho před startem MS v Hochfielzenu vypršel dvouletý trest za doping. S Loginovovým startem ostře nesouhlasil vůdce závodníků, kteří se bouří proti poměrům v ruském biatlonu, Martin Fourcade. Francouz si na poslední předávce počkal na Loginova, píchl mu hůlku mezi nohy a nic netušícího Rusa poslal k zemi.

Martin Fourcade se raduje z druhého místa pro štafetu Francie. foto: ČTK/AP

Loginov, jemuž před dvěma měsíci vypršel trest za užívání nepovolené látky EPO, jel za Rusy třetí úsek a předával finišmanovi Antonu Šipulinovi těsně za Francouzi.

Za ně vbíhal do čtvrtého úseku suverén letošní sezony Fourcade, jenž si počkal, až jej Loginov předjede.

A pak Rusovi píchl hůlku mezi nohy a ten se svalil k zemi. Francouz osobní „triumf“ navíc dovršil tím, že ve finiši Šipulina přespurtoval a dovedl svůj tým ke druhému místu za vítěznými Němci.

„Martin si trošku na Loginova počkal. Tohle by si spolu kluci měli vyřídit mimo trať,“ řekl k inkriminovanému momentu expert České televize Roman Dostál.

Navíc když si šli Rusové na stupně vítězů pro medaile, ruští biatlonisté mu odmítli podat ruku, za což jim Fourcade ironicky zatleskal a předčasně ze stupňů vítězů odešel. A to ruského finišmena Šipulina evidentně namíchlo.

„Jsme jeden tým a pokud se někdo nechová fér k jednomu z členů týmu, vádí to samozřejmě nám všem,“ prohlásil na následné tiskové konferencí ruský biatlonista.

„Není od něj hezké, když obviňuje člověka, který si trest odpykal. Jeho chování není správné a jako člověka už ho nerespektuji. Chová se špatně,“ řekl Šipulin.

Šipulin: Bylo to na diskvalifikaci

Sám Fourcade těsně po závodě pro Českou televizi uvedl, že Loginova neviděl, takže byla náhoda, že jej srazil k zemi. Když však vyslechl Šipulinova slova, tak se na něj obořil: „Můžeš mi říct, co jsem udělal?“ ptal se jej před novináři Fourcade.

„Já myslím, že všichni viděli, co se stalo na třetí předávce mezi Martinem (Fourcadem) a Loginovem. Žádám všechny závodníky, aby závodili fér. Myslím, že chování Martina bylo na diskvalifikaci,“ odpověděl rezolutně Šipulin.

„Kdybych udělal něco špatně, francouzský tým by nebyl druhý. Pokud někdo chce napadat to, že bojuju kvůli čistému sportu, pak je to smutné,“ nebral si servítky Fourcade.

Sám Loginov se k celé situaci na tiskové konferenci vracet nechtěl. „Mým úkolem je běžet co nejrychleji, střílet přesně a mít co nejlepší výsledek,“ přiznal Rus.

Studená válka byla mezi USA a SSSR

Ke konfrontaci navíc došlo už před závodem, kdy Rusové oslavovali na Twiitteru Loginovovo vítězství na nedávném ME v Polsku. Fourcade tuto zprávu okomentoval tím, že připomenul všechny Loginovovy i ruské prohřešky proti antidopingovým pravidlům.

„To, co teď Šipulin tvrdí, to byla spíš reakce na můj tweet, ve kterém jsem kritizoval Loginova,“ podotkl Fourcade, který musel vzápětí odpovídat i na dotaz o tom, zda není mezi ním a ruským týmem rozpoutána studená válka.

Eva Puskarčíková během jednoho ze sjezdů.
Eva Puskarčíková na MS v Hochfielzenu se zátiším Alp.

„Studená válka byla přece mezi USA a Sovětským svazem,“ dodal francouzský biatlonista.

Celý incident okomentoval i přímý svědek celé události Michal Krčmář, finišman české štafety, který vyhjížděl těsně za Šipulinem a Fourcadem.

„Nevím, jestli to byl úmysl, nebo ne. Ale myslím si, že Loginov nemůže počítat, že ho budeme plácat po ramenou. Je to možná hnusné a nesportovní gesto, ale kdyby tam bylo trochu úmyslu od Fourcadea, naprosto ho asi chápu,“ přiznal Krčmář.

Autor: