Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Ten poslední kongres byl zbytečný. Nevyřešilo se zase vůbec nic, zlobí Šlesingr

Biatlonista Michal Šlesingr vystoupil 21. listopadu v Praze před zahájením... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Biatlonista Michal Šlesingr vystoupil 21. listopadu v Praze před zahájením... | foto: ČTK

hochfilzen Jen napůl spokojený je biatlonista Michal Šlesingr se středečním rozhodnutím kongresu mezinárodní federace IBU, který odebral ruské Ťumeni mistrovství světa v roce 2021.

Na návrhy sportovců delegáti zareagovali pouze ustanovením skupiny, která má zpracovat například výrazně přísnější postihy za doping. Ty se tak budou schvalovat nejdříve za rok a půl.

Šlesingr patří společně s Francouzem Martinem Fourcadem a Američanem Lowellem Baileym k nejaktivněji vystupujícím sportovcům v boji proti užívání zakázaných látek a tlačí na biatlonovou federaci IBU, aby byla v tomto směru důslednější.

„Jsem spokojený tak napůl. Víceméně byl kongres z mého pohledu zbytečný,“ uvedl Šlesingr v den zahájení světového šampionátu v Hochfilzenu.

„Vyřešilo se něco? Nevyřešilo se vůbec nic. Je to přešlapování na místě. Mrzí mě, že nebylo IBU schopný být důraznější. Mám z toho smíšený pocity,“ řekl novinářům Šlesingr.

Ryba smrdí od hlavy

Kongres IBU vzal Ťumeni MS a vytvořil novou pracovní skupinu, která se bude zabývat požadavky závodníků.

Ta zpracuje návrh trestů za doping pro sportovce i národní federace. Jde třeba o osmileté tresty za pozitivní nález, velké finanční sankce pro federace či ztrátu míst ve Světovém poháru pro jednotlivé země.

„Věděli jsme předem, že osm let nám nemůže projít, ale ty dva body - kvóty a pokuty - jsou naprosto v kompetenci IBU.“

„To znamená, že kdyby IBU měla opravdu snahu sportovcům vyjít vstříc v tom smyslu, že sportovci chtěli, aby to bylo vyřešený před Hochfilzenem, tak by to šlo,“ zlobil se Šlesingr na vedení IBU.

„Ryba smrdí od hlavy,“ ukázal Šlesingr na šéfa biatlonové federace Anderse Besseberga.

Že mě napadají? Je to jejich propaganda

Rusové údajně odmítají šampionát vrátit a chtějí kongres IBU napadnout. „Je to tak, že když máš proti sobě soupeře, který poukazuje na tvoje neduhy, tak nejjednodušší způsob, jak výsledek obrátit, je, že napadneš jeho,“ řekl Šlesingr.

Za své postoje dostává od ruských fanoušků na sociálních sítích nenávistné vzkazy. „Ať si chodí, to je ta jejich propaganda,“ mávl nad tím Šlesingr rukou.

„Tady se řeší velký problém s ruským dopingem, a jestli oni to chtějí házet na něco jiného a nemají vůbec žádnou sebereflexi, tak tam je špatně něco u nich, ne u nás,“ doplnil.

Michal Šlesingr na tiskovce po stříbrném sprintu Světového poháru v Oberhofu.
Michal Šlesingr na trati sprintu Světového poháru v Oberhofu, kde skončil na...

Šlesingr přiznal, že čeští reprezentanti si v současné situaci dávají velký pozor, co jedí a pijí, jelikož mají určité obavy, aby jim někdo něco nepodstrčil.

„Nedá se nic dělat, musíme být obezřetnější. To jsem ještě před časem vůbec nevěřil,“ řekl Šlesingr, kterého první závod na šampionátu čeká v sobotu, kdy mají muži na programu sprint.

„Získávám potřebnou sebedůvěru i střeleckou formu. Doufám, že se teď nakopnu. Na střelnici i na trati je to lepší a lepší,“ zhodnotil svoji formu.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!