Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tenisté zuří, vedení Roland Garros je bezradné: ‚Střecha? Snad za čtyři roky‘

Roland Garros

  11:00
PAŘÍŽ (OD NAŠEHO ZPRAVODAJE) - Tak a dost! Přejděme od slov k činům, velí ředitel antukového grandslamu Roland Garros. Bývalý francouzský tenista Guy Forget schytává kritiku poté, co déšť během dvou dnů nedovolil odehrát prakticky ani jeden kompletní zápas. Pařížský areál nutně potřebuje rekonstrukci. Ale kdy skutečně začne?

French Open trápí déšť. foto: Reuters

Bývalý světový hráč číslo 4 se teď zřejmě potí víc, než když sám bojoval o výhry na kurtu. Forget nastoupil do funkce teprve letos v únoru a už musí řešit tolik nepříjemností. V Paříži se rozpoutala „roofgate“. Teprve podruhé ve 115leté historii turnaje se stalo, aby se kvůli počasí nehrálo celý den. Po pondělní „skreči“ pořadatelů nastala podobná situace i v úterý.

Tenisté se vztekali, že je pořadatelé nutili hrát v dešti.

Legendární John McEnroe se s trochou nadsázky do Forgeta pustil v televizním pořadu.

Spousta ironických poznámek od fanoušků mířila na to, že ani jeden dvorec na Roland Garros (na rozdíl od ostatních turnajů velké čtyřky) nedisponuje střechou, o světlech ani nemluvě.

Dokonce i oficiální twitterový účet na chvíli zveřejnil inzerát, v němž prosil zapůjčení střechy z wimbledonského centrkurtu.

French Open trápí déšť.
French Open trápí déšť.

French Open trápí déšť.

Když padesátník Forget v pondělí předstoupil před reportéry, usmál se: „Aspoň někdo tu má tiskovou konferenci.“

Ale žerty stranou, situace je vážnější.

„O zastřešení se mluvilo už před 15 lety, musíme přestat jenom mluvit a činit. Jsem z toho frustrovaný, modernizace stadionu je nutností,“ řekl důrazně šéf Roland Garros.

Jeho předchůdce Gilbert Ysern před čtyřmi lety, kdy pršelo i při finále mezi Rafaelem Nadalem a Novakem Djokovičem a muselo se výjimečně dohrávat v pondělí, sliboval, že kurt Philippe Chatriera bude mít střechu do roku 2017.

Poslední dva dny se toho ve Francii moc neodehrálo.

„Doufám, že by mohl být projekt hotový do roku 2020,“ říká teď Forget. „Snad to nic nezpomalí, nebo dokonce nezastaví.“

Při tiskové konferenci mluvil někdejší úspěšný deblista o tom, jak je těžké ve Francii něco podobného prosadit. Jeho krajané jsou prý konzervativní, mají pochyby a hlavně - Francouze nyní trápí daleko závažnější problémy...

„Ale mohl bych vám jmenovat spoustu staveb, kdy lidé říkali: ’Nenene! To bychom neměli dělat, bude to ošklivé.’ A pak si myslí, že je to vlastně skvělé. Jedním z takových příkladů je pyramida před Louvrem,“ povídal Forget a připomněl skleněnou pyramidu na nádvoří slavného pařížského paláce, která byla vytvořena na objednávku tehdejšího prezidenta Mitterranda.

A právě v pomoc politiků nyní doufají také Forget a spol., třeba by mohla rekonstrukci uspíšit úspěšná kandidatura Paříže na pořádání letních olympijských her v roce 2024.

Jenže tady nejde jenom o střechu na centrálním dvorci, areál bývá napěchovaný lidmi, kapacita nestačí. Jeho rozšíření brání místní obyvatelé i ekologové. Kolem Roland Garros navíc není moc místa: z jedné strany dálnice, z druhé botanická zahrada, pak Bouloňský lesík. Stěhování na jiný pařížský stadion - alespoň pro tento „tragický“ ročník - Forget odmítá.

French Open trápí déšť.

A tak musí přemýšlet, jak do konce týdne vměstnat do hracího programu všechny nedohrané zápasy. Reálně hrozí, že se vyvrcholení antukového podniku posune až do dalšího týdne. Navíc někteří tenisté možná budou muset absolvovat tři zápasy ve třech dnech. Organizátorům navíc v propršených dnech utíkají zisky.

„O ty peníze nejde, trpí naše image,“ uvědomuje si Forget a stále opakuje termín 2020.

Jenže pořád je to spíš víc jeho přání než reálné datum. V tomhle zápase daviscupovému šampionovi bohužel forhend ani bekhend nepomůže...