Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Skvělá Soukalová byla v Kontiolahti třetí, Moravec těsně čtvrtý

13:36aktualizováno  16:06
KONTIOLAHTI/PRAHA - Nesnáším sprinty, opakuje Gabriela Soukalová celou letošní sezonu. Po sobotním závodě v Kontiolahti možná svůj pohled na závod s délkou 7,5 km opraví. Ve Finsku skončila 24letá česká biatlonistka třetí za Finkou Kajsou Mäkärainenovou a Norkou Torou Bergerovou a počtvrté letošní sezoně stála na stupních.

Vyčerpaná Gabriela Soukalová v cíli. foto: ČTK/AP

V posledních čtrnácti dnech toho příliš nenatrénovala, po olympijských hrách v Soči léčila zánět průdušek, devět dnů brala antibiotika, vynechala závody v Pokljuce. Přesto v prvním poolympijském startu překvapila. "Nečekal jsem to," přiznal i reprezentační trenér Ondřej Rybář.

Sobotní sprinterský závod začala česká biatlonistka ve volnějším běžeckém tempu, na úvodních mezičasech lehce ztrácela na nejlepší. Jenže na střelnici excelovala, jak položku vleže, tak stojku bezchybně vystřílela a na mezičase po druhé střelbě figurovala na první pozici o 2,8 s před Finkou Kajsou Mäkärainenovou.

V posledním okruhu sice nějaké vteřiny na nejlepší ztratila, díky devátému nejlepšímu běžeckému času však v závěrečném finiši dojela na stupně. Za skvěle běžící Mäkärainenovou a Bergerovou skončila třetí.

Gabriela Soukalová v cíli.

"Hodnotí se to velice příjemně," netajil trenér žen Jindřich Šikola v rozhovoru pro Českou televizi. "Třetí místo a dvě nuly to je parádní, i na trati podala vynikající výkon."

Podobně pozitivní slova adresoval také Veronice Vítkové. I druhá z českých biatlonistek se ve Finsku potýká s nepříjemným nachlazením, ale i ona se zaskvěla. Po šestém místě ve čtvrtečním závodě skončila tentokrát Vítková i díky bezchybné střelbě na 11. pozici.

SP v biatlonu žen - sprint (7,5 km)

1. Mäkäräinenová (Fin.) 20:53,6 (1), 2. Bergerová (Nor.) -6,2 (0), 3. Soukalová (ČR) -12,9 (0), 4. Kuzminová (SR) -18,1 (1), 5. S. Gasparinová (Švýc.) -27,0 (1), 6. Zajcevová (Rus.) -28,4 (1), 7. Wiererová (It.) -34,0 (1), 8. Dunkleeová (USA) -35,7 (1), 9. Henkelová (Něm.) -37,4 (0), 10. Viluchinová (Rus.) -39,4 (0), 11. Vítková -40,1 (0), ...39. Landová -1:47,7 (2), 64. Johanidesová -2:43,8 (0), 70. E. Puskarčíková (všichni ČR) -3:10,1 (3).

Průběžné pořadí SP (po 18 z 22 závodů): 1. Mäkäräinenová 721, 2. Bergerová 684, 3. Domračevová (Běl.) 596, 4. Eckhoffová (Nor.) 523, 5. Soukalová 510, 6. Henkelová (Něm.) 471, ...8. Vítková 469, 62. E. Puskarčíková 42, 75. Tomešová (ČR) 21, 80. Landová 18.

Moravcovi unikly stupně vítězů o tři desetiny

Ve čtvrtečním sprintu skončil Ondřej Moravec šestý a pochvaloval si, jak suverénně zahnal poolympijský útlum. Před druhým sprinterským kláním ve Finsku navíc optimisticky pronesl: "Třeba se o víkendu ještě zlepším!"

A své slovo dodržel...

29letý český biatlonsta opět předvedl bezchybný střelecký výkon, všech deset jeho výstřelů bylo přesných. Na trati v Kontiolahti mu navíc skvěle jely lyže. Když se startovním číslem 8 dojel do cíle, dlouho se držel na druhé pozici za norským mladíkem Johannesem Böem.

Jenže desetikilometrovou trať zvládli bez střelecké minely také Rus Alexander Loginov a Američan Lowell Bailey, kteří českého závodníka nakonec ze stupňů těsně odsunuli.

Souboj s Baileym přitom prohrál Moravec o pouhé tři desetiny sekundy a na Loginova ztratil český biatlonista 1,2 sekundy... "Zase to bylo o kousek lepší než minulý závod. Bohužel několik desetinek chybělo na stupně," řekl šéftrenér českých biatlonistů Ondřej rybář v rozhovoru pro Českou televizi. "Až na ten kousíček za stupni naprostá spokojenost."

20letý Nor Johannes Bö si podobně jako v prosinci v Annecy připsal v Kontiolahti na konto "double". V neděli navíc může přidat další triumf, na trať stíhacího závodu vyběhne s více než 18sekundovým náskokem.

Na položce vestoje se o naději na lepší umístění připravil Jaroslav Soukup, vestoje totiž třikrát chyboval a nakonec skončil na 47 místě. O čtyři místa před ním figuruje ve výsledcích Lukáš Kristejn, z 55. místa vyjede do stíhacího závodu Vít Jánov skončil 55. Michal Krčmář skončil až na 67. pozici a v neděli už se v Kontiolahti nepředstaví.

SP v biatlonu mužů - sprint (10km)

1. J. Bö (Nor.) 24:03,5 (0 tr. okruhů), 2. Loginov (Rus.) -18,5 (0), 3. Bailey (USA) -19,4 (0), 4. Moravec (ČR) -19,7 (0), 5. Bergman (Švéd.) -26,0 (1), 6. Svendsen (Nor.) -31,2 (1), 7. Hofer (It.) -32,9 (1), 8. Smith (Kan.) -33,6 (1), 9. Malyško (Rus.) -37,3 (1), 10. Birkeland (Nor.) -39,8 (0), ...43. Kristejn -1:50,5 (1), 47. Soukup -2:02,9 (3), 55. Jánov -2:19,3 (2), 67. Krčmář (všichni ČR) -2:54,1 (3).

Průběžné pořadí SP (po 18 z 22 závodů): 1. M. Fourcade (Fr.) 744 b., 2. Svendsen 557, 3. Landertinger (Rak.) 507, 4. J. Bö 500, 5. Björndalen (Nor.) 478, 6. Malyško 469, ...11. Moravec 424, 38. Soukup 178, 44. Šlesingr 122, 76. Krupčík (oba ČR) 21, 81. Krčmář 17.