16. srpna 2018 11:45 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Thomasův obrat. Vítěz letošní Tour zůstává ve Sky, i když se bude muset dělit s Froomem

Geraint Thomas si užíval triumfu s velšskou vlajkou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Geraint Thomas si užíval triumfu s velšskou vlajkou. | foto: Reuters

PRAHA Mohou vytvořit nejúdernější Dream Team v dějinách cyklistiky. Chris Froome, čtyřnásobný vítěz Tour. Egan Bernal, dle mnohých cyklistický talent desetiletí. A s nimi přece jen i Geraint Thomas, aktuální šampion Tour.

Ti všichni by se měli i v roce 2019 sejít v barvách týmu Sky. Přesto, že koncem července právě Thomas pro BBC uvedl: „Nevylučuji, že ze Sky odejdu.“

Když tato slova tehdy pronášel, uvědomoval si: Ani letošní titul z Tour mi nezaručí, že na ní budu za rok ve Sky hlavním lídrem.

Froome i Bernal mají v týmu smlouvu do roku 2020. Thomasovi letos končí. Tak jako v minulých letech váhal, zda ji má prodloužit, nebo radši odejít do jiného týmu, kde se stane jasnou jedničkou.

Celkové stupně vítězů - zleva Tom Dumoulin, Geriant Thomas a Chris Froome.

Celkové stupně vítězů - zleva Tom Dumoulin, Geriant Thomas a Chris Froome.

Nabídek měl mnoho. Nejnověji i od polské stáje CCC, která bude v první divizi následníkem současného týmu BMC.

Piotr Wadecki, šéf CCC, stejně jako jiní sportovní ředitelé připomínal: „Thomas vyhrál Tour, ale bude číslem 1 ve Sky? Před Froomem, který chce pátý titul? U nás by už v lednu věděl, že je jasným lídrem pro Tour.“

Navzdory všem lákadlům však dvaatřicetiletý Thomas nyní vyjevil: „Jsem nesmírně blízko podpisu další smlouvy se Sky.“

Tým mu podle listu Daily Telegraph slíbil v rámci dvouleté smlouvy roční plat 3,5 milionu eur, což může být více než dvojnásobek jeho stávající gáže.

Ovšem nešlo jen o tuto částku, tu by mu dokázaly nabídnout i některé další prvodivizní stáje, například Emirates či Astana.

„Jsem ve Sky šťastný,“ řekl Thomas. „Vyrostl jsem v systému Sky a lidi jako Dave Brailsford znám od svých sedmnácti let. Bez nich bych nebyl tam, kde jsem dnes.“

Geraint Thomas se raduje z vítězství na Tour společně se svou manželkou.

Geraint Thomas se raduje z vítězství na Tour společně se svou manželkou.

Motivačním faktorem byla i síla podpůrného týmu stáje. Sky s rozpočtem 30 milionů eur výrazně převyšuje konkurenty, například Dumoulinův Sunweb má 15 milionů a Quintanův Movistar 12 milionů.

Tato skutečnost a vidina Dream Teamu Sky se pranic nezamlouvá Davidu Lappartientovi, prezidentovi Mezinárodní cyklistické unie UCI. 

Ten chce znovu otevřít diskusi o zavedení platových stropů a o snížení počtu jezdců v týmech na Grand Tour na šest, aby tím omezil dominanci Sky.

NA ZDRAVÍ. Britský jezdec ve žlutém trikotu a vítěz Tour de France Geraint Thomas si připíjí v Paříži s třetím Chrisem Froomem.

„Nyní Sky disponuje třemi jezdci, kteří mohou být první, druhý a třetí na Tour. Ale cyklistika se stane zajímavější, pokud ti tři budou závodit v různých týmech,“ uvedl prezident UCI.

I kdyby se však platové stropy podařilo prosadit, neovlivní už sezonu 2019. Jak by v ní mohlo vypadat rozvržení sil Sky?

Cyklisté na TdF po zasažení slzným plynem.

Cyklisté na TdF po zasažení slzným plynem.

Třeba takto:

Mladý dvaadvacetiletý Bernal poprvé lídrem na Grand Tour při Giru.

Froome a Thomas v pozici rovnoprávných lídrů na Tour.

A Froome, který má s dvojboji mnohem větší zkušenosti než zbylí dva, pak coby lídr i na Vueltě.

„Mojí odpovědností manažera týmu je hledět na dvě nebo na tři sezony dopředu,“ řekl Dave Brailsford, manažer Sky. 

„Teď mám dva šampiony a k nim i mladíka, jemuž bude patřit budoucnost. Když jsem hledal příštího Chrise, Bernal byl má jednoznačná volba,“ vzpomíná, jak Kolumbijce loni za 350 tisíc eur vykoupil ze smlouvy u italské stáje Androni.

Letos dá naopak tým Sky při Vueltě výjimečnou šanci prosadit se svým mužům jindy druhého sledu. 

Těm, kteří by se v řadě týmů stali sami lídry při každé Grand Tour, nikoliv však ve Sky. Například Sergiovi Henaovi a Davidu de la Cruzovi.

Chris Froome po zasažení slzným plynem na TdF.

Chris Froome

Chris Froome po pokusu o double Giro - Tour s Vueltou dopředu nepočítal a nyní jej plně zaměstnává dvoutýdenní dcera Katie.

Ani u Egana Bernala jeho šéfové s jeho účastí na španělské Grand Tour nepočítali - a i kdyby ano, nebyla by možná. 

Kolumbijec si při pádu na Classica San Sebastian přivodil krvácení do mozku a nejméně tři týdny zůstane na doporučení lékařů mimo závodní cyklistiku.

Geraint Thomas v předsezonních plánech Vueltu napsanou měl, ovšem rumraj spojený s titulem na Tour a následnými akcemi způsobil, že ani on v její startovní listině nebude. 

Chystá se na údajně závod Kolem Británie a pak podobně jako Froome na kopcovité mistrovství světa v Innsbrucku.

Po korunovaci v Paříži nejprve Thomas objížděl exhibiční kritéria, než minulý čtvrtek dorazil domů do Cardiffu, kde mu 10 tisíc hrdých Velšanů v čele s velšským premiérem Carwynem Jonesem přichystalo velkolepé přivítání.

Geraint Thomas a jeho připomínka triumfu na Tour de France.
Pierre Latour, Geraint Thomas, Julian Alaphilippe a Peter Sagan se radují ze...

Cardiffská High Street, po které přijel, byla proto na půl dne uzavřena a ke slavnostně vyzdobenému pódiu Thomas kráčel po žlutém koberci.

„Přijetí je ohromující. Díky, že jste přišli. Trochu jsem se bál, že tu budou jen má žena a pes,“ vtipkoval.

Později zvážněl a radil: „Následujte své sny a věřte, že když budete tvrdě pracovat, cokoliv je možné. Přijdou i těžké chvíle. Ale jestli po něčem opravdu toužíte, jděte si pro to.“

On bude za svými dalšími cyklistickými sny nejspíš opět (a možná už navždy) vyrážet v trikotu Sky.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!