Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Tragický let ukončil život výjimečného horolezce Kriššáka

Sport

  5:15
PRAHA - Vysokými Tatrami se rozlehla ohromná rána. Z oblasti Mlynské doliny se valil hustý černý dým. Psal se 25. červen 1979 a Československo právě prožilo nejhorší tragédii v dějinách horské služby. Po pádu vrtulníku zemřelo sedm lidí, mezi nimi i skvělý horolezec a československý trenér Milan Kriššák.

Milan Kriššák. foto: Reprofoto

Vyšel speciál LN 101 pohnutých osudů

Nový magazín LN - 101 pohnutých osudů.

Kriššáka sport bavil odjakživa, do dorostu hrál hokej za Poprad, věnoval se i extrémnímu lyžování. Ze všeho nejvíc ale miloval hory, pod kterými přišel v roce 1944 na svět. Stal se horským vůdcem a dobrovolným členem horské služby.

Nespočetné množství výstupů a¬prvovýstupů v¬Tatrách ho posunulo do Alp. Tam si připsal řadu cenných úspěchů a už ve věku 23 let byl zařazen do československého reprezentačního družstva. A také od roku 1974 působil v horské službě jako profesionální záchranář.

V té době už měl za sebou mnoho himálajských expedic. Do těhle velehor začali Čechoslováci pronikat jen několik let předtím. Zúčastnil se výstupů na Nanga Parbat (1969, 1971) a Makalu (1973). Poslední jmenovaná pátá nejvyšší hora světa se zapsala do Kriššákova života radostně i tragicky.

Celý článek si můžete přečíst v sobotním vydání Lidových novin.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!