Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Bárta šlapal v úniku, ale před cílem odpadl. Třetí etapu Tour vyhrál Kittel

Tour de France

  17:47aktualizováno  20:04
LONDÝN/PRAHA - Jan Bárta byl v centru pozornosti v průběhu 3. etapy do Tour de France, vrcholící spurtem v Londýně. Český jezdec strávil 148 ze 155 kilometrů etapy v úniku, v němž šlapal společně s Francouzem Bideauem. Teprve šest kilometrů před cílem je peloton v čele s nažhavenými sprintery dostihl.

Němec Marcel Kittel. foto: Reuters

Deštivý spurt na londýnském Mallu ovládl po perfektní práci svého týmu Marcel Kittel, který ji stejně jako v úvodní etapě dokončil Peterem Saganem. Slovenský cyklista tak už podeváté na Tour obsadil v etapě druhou příčku.

Pro třetí místo si dojel Mark Renshaw, který tak alespoň částečně vystoupil ze své role vrchního rozjížděče Marka Cavendishe.

Ve žlutém dresu zůstává Vincenzo Nibali, který podobně jako další favorité celkové klasifikace dokončil etapu bez časové ztráty.

Někteří z nich, včetně Leopolda Königa sice dojeli s mírným odstupem, ale ten byl způsoben pádem v pelotonu, k němuž došlo v ochranné zóně. Königovi by tak původně avizovaná ztráta 1:02 minuty měla být opět vynulována.

Nibali, lídr stáje Astana, nadále vede o 2 vteřiny před Peterem Saganem. Na 23. místě by měl zůstat s odstupem 16 vteřin lídr NetAppu König.

Mezi největší hrdiny etapy se však tentokrát zařadil jeho týmový kolega Jan Bárta. Svým úsilím si řekl o červené startovní číslo, které nosí vždy nejaktivnější muž předešlého dne. Po Jensi Voigtovi a Blelu Kadrim by jej měl v úterý obdržet právě cyklista ze Sobůlek.

Na Britské ostrovy má Bárta krásné vzpomínky. V roce 2011 tu vybojoval třetí příčku v závodě Kolem Británie, o rok později zažil v Londýně poprvé atmosféru olympijských her. Tentokrát si užil na čele 148 kilometrů etapy, vedoucí do britské metropole, oslavován statisíci diváků podél trati.

V jejím závěru se odpoutal i od svého souputníka v úniku, Francouze Bideaua, a sám ještě chvíli vzdoroval pelotonu, než se přes něj smečka cyklistů převalila.

Prémie patřila Francouzi, ale pak Bárta přidal

Stejně jako v předchozích dvou etapách se únik dne zrodil bezprostředně po nultém kilometru, kdy se před peloton vydali Bárta a Jean-Marie Bideau z druhodivizního týmu Bretagne-Séché, dva stejně staří debutanti na Tour de France, kteří v předešlé etapě ztratili 10 minut. Během prvních osmi kilometrů hned vystoupal jejich náskok na dvě a půl minuty. Postupně se dostali až na čtyři a půl minuty, víc jim už peloton nedovolil.

Po tvrdé dřině v nedělní etapě bylo zpočátku tempo hlavního pole přece jen přijatelnější, na jeho čele dlouho pracovala početně zastoupená Astana, tým žlutého Nibaliho, byť v této rovinaté etapě se útok žádného z jezdců pro celkové pořadí rozhodně neočekával.

Teprve později Astaně vypomohly při navyšování tempa Astanu stáje Giant-Shimano, Lotto a FdJ, lačné po spurtérském triumfu v Londýně a srazily náskok uprchlíků na dvě minuty, kde potom delší dobu setrvával. Lídři spurtérských týmů ovšem dlouho setrvávali v klidu, budoucí konkurenti Demáre a Kittel, šlapající bok po boku, se podělili i o sladké občerstvení.

Bárta s Bideauem si to mohli rozdat o vítězství na sprinterské prémii v Epping Forest (47 km před cílem). Český jezdec kilometr však před ní vystřídal a Francouz ho nechal jet na vedoucí pozici až do 40 metrů před metou, kdy vyrazil vpřed a Bártu předstihl. Ten si připsal 17 bodů do bodovací soutěže.

Deset kilometrů poté už vedoucí duo dorazilo do Londýna a mezi špalíry diváky společně projelo i kolem Olympijského parku ve Stratfordu. Bárta našpulil pusu, zapojil svůj pověstný motor „lokomotivy“ a na čele dvojice byl rázem výrazně aktivnější. Francouz prakticky přestal střídat. Supěli ulicemi britské metropole rychlostí 47 km/h, zatímco na Londýn dopadaly kapky deště.

„Honza by si za dnešek zasloužil prestižní červené číslo nejaktivnějšího závodníka. Jede fantasticky,“ chválil ho v tu chvíli Roman Kreuziger, komentující ve studiu České televize. „V závěru Honza z dvojice uprchlíků jasně dominuje, Francouz už vypadá unaveně,“ dodával René Andrle, sportovní ředitel stáje Etixx.

Do posledních 10 kilometrů vjeli s náskokem 36 vteřin. Na čele pelotonu v této fázi pracovaly týmy jezdců pro celkovou klasifikaci, Tinkoff-Saxo, Belkin či Sky, než se sem opět nacpaly spurtérské formace.

Osm kilometrů před cílem se Bárta v tunelu odpoutal od Francouze a osamoceně ještě chvíli dřel před pelotonem, než jej 6100 metrů před cílem pohltil. Vydal ze sebe naprosto vše, co mohl.

Pokračuje 196 cyklistů

Do etapy nenastoupil Sasha Modolo, elitní sprinter stáje Lampre, který od úvodního dne bojoval s virovým onemocněním. „Cítím obrovské zklamání, že jsem nebyl schopný splatit důvěru svého týmu, ale opravdu nedokáži jet dál,“ říkal.

Jediným dalším cyklistou, který doposud odstoupil, je Mark Cavendish. Do rancie se tedy z Británie přesune 196 ze 198 aktérů závodu.

Při pádech se během etapy ocitli na asfaltu Jan Bakelants, loňský vítěz etapy, i Andy Schleck, šampion Tour 2010, ale bez vážnějších následků. Další karambol pak přišel v závěru spurtu a způsobil rozdrobení pelotonu.

Co se však v porovnání s předchozími dny nezměnilo, byl Joaquim Rodríguez, opět vše "kontrolující" ze samého konce pelotonu...

Tour de France - 3. etapa

Cambridge - Londýn (155 km)

1. Kittel (Něm./Giant) 3:38:30, 2. Sagan (SR/Cannondale), 3. Renshaw (Austr./Omega Pharma-Quick-Step), 4. Coquard (Fr./Europcar), 5. Kristoff (Nor./Kaťuša), 6. Van Poppel (Niz./Trek), 7. Haussler (Austr./IAM), 8. Rojas (Šp./Movistar), 9. Feillu (Fr./Bretagne), 10. Oss (It./BMC) všichni stejný čas, ...85. Bárta -19, 101. König (oba ČR/NetApp-Endura) -1:02.

Průběžné pořadí: 1. Nibali (It./Astana) 13:31:13, 2. Sagan, 3. Albasini (Švýc./Orica), 3. Van Avermaet (Belg./BMC), 5. Froome (Brit./Sky), 6. Mollema (Niz./Belkin), 7. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo), 8. Valverde (Šp./Movistar), 9. Van den Broeck (Belg./Lotto), 10. Bardet (Fr./AG2R) všichni -2, ...40. König -1:18, 81. Bárta -10:50.

Autor: