Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Cavendish na Tour kvůli zranění končí. Za pád můžu já, litoval

Tour de France

  13:02aktualizováno  13:25
PRAHA - Tři minuty seděl po pádu na zemi a držel se za pravé rameno. Pak se zvedl, došlapal přece jen do cíle, odešel do týmového autobusu a odjel do nemocnice. Ve vzduchu přitom visela otázka: Byl to poslední den Marka Cavendishe na Tour de France 2014? Odpověď přišla v neděli ráno: Ano, byl.

Mark Cavendish v bolestivé grimase po pádu na Tour de France. foto: AP Photo

V sobotním večeru, po vyšetření v nemocnici, měly v sobě ještě první zprávy nádech optimismu: Snad Cavendish pojede dál. Nejhorší obavy ze zlomené klíční kosti, které sdílel například i Greg LeMond, se nenaplnily. Šlo "pouze" o dislokované rameno v oblasti akromioklavikulárního kloubu. Náraz podle původní informace roztáhl vazy, které jej stabilizují. Teprve později přišla zpráva, že vazy jsou narušené.

V sobotu večer ještě týmový manažer Patrick Lefevere věřil, že Brit nastoupí do 2. etapy, zotaví se a dokáže v dalších týdnech zabojovat o etapový primát na letošní Tour. "Jistě, na pár dní může na spurty zapomenout, ale je to tvrďák. Ztratili jsme první bitvu, ale neprohráli jsme válku," říkal tehdy manažer Omegy.

Je to má chyba, omlouvám se Gerransovi

V neděli ráno, po týmové snídani, však mluvčí týmu Omega Pharma-QuickStep oznámil: „Mark končí. Je to velmi smutné, ale není možné, aby pokračoval dál.“

Cavendish bezprostředně po pádu nehovořil s médii, teprve po návratu z nemocnice vydal z hotelu v Harrogate prohlášení, v němž sám sebe označil za viníka pádu: "Jsem z toho zdeptaný. Byla to má chyba. Osobně bych se chtěl omluvit Simonu Gerransovi, jakmile bude příležitost. Snažil jsem se najít skulinu, kde ve skutečnosti nebyla. Chtěl jsem vyhrát, cítil jsem se opravdu silný a byl jsem ve skvělé pozici na spurt díky obrovskému úsilí mého týmu. Omlouvám se všem fanouškům, kteří mě přišli podpořit. Byli neuvěřitelní."

ČTĚTE VÍCE

Gerransovi se v hotelu v neděli skutečně osobně omluvil.

Brit má na kontě 25 etapových primátů na Tour, více než kdokoliv jiný z aktivních jezdců. Bolest, která jej však i v neděli po probuzení sužovala, rozhodla jednoznačně: Letos žádné další etapové vítězství na Tour nepřidá.

"Doufal jsem, že bolest přes noc opadne, ale nestalo se tak. Cítím se strašně. Tour potrvá ještě tři týdny a já už u toho nebudu. Byla to má chyba. To je sport," řekl Cavendish u týmového autobusu v Yorku, kam přišel před startem 2. etapy.

"Není to poprvé ani naposledy, co upadl. Dostane se z toho," věřil John Degenkolb z týmu Giant-Shimano. Slova útěchy hledali i další ze soupeřů. Peter Sagan říkal: "Je mi líto Marka, ale takové pády jsou na Tour normální. I já jsem na každé své předchozí Tour upadl. Ale záleží na tom, jak upadnete."

Orica: Pro nás už může být jen lépe

Simon Gerrans, který se Cavendishovou vinou ocitl ve spurtu 1. etapy na asfaltu, vypadal zpočátku zmateně. "Vůbec nevím, co se stalo, jen že jsem najednou ležel na zemi. Musím se na to podívat ze záznamu."

Pro jeho tým Orica-GreenEdge to byla další rána na startu Tour. Nejprve dopingový nález vyřadil z nominace Daryla Impeyho, který loni během prvního týdne oblékal žlutý trikot. Pak tréninkový pád poslal domů Michaela Matthewse, hrdinu z Gira.

Pád v cílové rovince, do něhož se zapletl i Mark Cavendish.

Zatímco první týden Gira byl pro Oriku jako krásný sen, začátek Tour spíše připomínal noční můru.

"Věci už mohou být jen lepší, ne?" snažil se zachovat dobrou náladu Matt White, šéf týmu. "Byl to pro nás tvrdý týden, hned na několika frontách, ale zítra je další den."

Klasikářský profil obtížné druhé etapy by mohl svědčit i Gerransovi, vítězi letošního klání Lutych-Bastogne-Lutych. „Ta etapa by Simonovi měla sedět. Doufám, že na ni je úplně v pořádku,“ řekl i Mark Cavendish.

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...