Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

První etapu Tour ovládl Kittel, Cavendish spadl a možná končí

Tour de France

  18:19aktualizováno  18:40
Tak opět ne! Ani v Harrogate, rodišti své matky, si Mark Cavendish nesplnil svůj sen obléci se do žlutého dresu lídra Tour de France. Ba co hůř, po těžkém pádu pro něj letošní ročník může i skončit. Vítězem úvodní etapy se stal stejně jako před rokem Marcel Kittel z týmu Giant Shimano.

Němec Marcel Kittel z týmu Giant-Shimano slaví vítězství v první etapě 101. Tour de France. foto: Reuters

Mark Cavendish si na slavnostním startu popovídal i s princeznou Kate, která se pak s manželem, princem Williamem, přesunula do cílového města Harrogate. Ale přání všech Britů, aby v cíli blahopřála spurtérovi Omegy ke žlutému dresu, zůstalo nevyslyšeno. Ba co hůř, Cavendish po pádu těsně před cílem se na zemi s bolestivou grimasou držel za pravé rameno.

Spolu s ním se na zemi ocitli i Gerrans z Oriky a Simon z Cofidisu, spurt se stal soubojem Marcela Kittela a Petera Sagana a německý rychlík v něm zopakoval svůj vítězný kousek z první etapy minulého ročníku i z prvního spurtérského souboje na letošním Giru. V neděli tak vyjede do 2.etapy ve žlutém dresu.

Cavendish má možná zlomenou klíční kost

Po většinu etapy kontrolovala čelo pelotonu stáj Lotto, která pak byla čtyři kilometry před cílem nahrazena v čele Omegou, v sedmičlenném vláčku tvrdě pracující pro Cavendishe. Na posledním kilometru se o sólový útok pokusil Fabian Cancellara, vypracoval si malý náskok, ale vzápětí o něj přišel.

Když už se schylovalo k souboji sprinterských velikánů, dostali se do kontaktu Cavendish a Gerrans a oba se zřítili na asfalt. Brit se z něj až po velmi dlouhé době zvedl a projel cílem, panovaly však vážné obavy ze zlomené klíční kosti.

Pád v cílové rovince, do něhož se zapletl i Mark Cavendish.

V pelotonu přijeli i oba čeští aktéři Tour, v dresu NetAppu jedoucí Leopold König a Jan Bárta.

Nebyla to rozhodně klasická "zaváděcí" sprinterská etapa na úvod třítýdenní dřiny. Úzké a klikatící se silnice, ale také neustále zvlněná krajina byly koloritem prvního dne Tour. A potom samozřejmě diváci. Neuvěřitelně početné davy fanoušků.

Podobně jako severoirský Belfast při letošním startu Gira nabídl i anglický Leeds pro úvod Tour úchvatnou atmosféru. V Leedsu byla trať doslova obsypána desetistupy diváků, v cílovém Harrogate jich byly desetitisíce. A na vrchařských prémiích zůstávaly pro jezdce jen úzké koridory, jakoby peloton už dorazil do Alp či Pyrenejí. Dokonce i stádo ovcí podél trasy bylo nastříkané na žluto.

Nejstarší muž pelotonu jel 130 km v úniku

Po sáhodlouhé 17kilometrové "promenádě" ulicemi Leedsu odmávl Christian Prudhomme na nultém kilometru ostrý start a prakticky vzápětí se zrodil únik dne, do nějž se pustili tři muži. Dva podle očekávání pocházeli z francouzských druhodivizních stájí: Edet z Cofidisu a Jarrier z Bretagne. Tím třetím však nebyl nikdo jiný než nejstarší účastník Tour, dvaačtyřicetiletý Jens Voigt z Treku, o 16, respektive 17 let starší než jeho kolegové z úniku.

ČTĚTE VÍCE

Trio si vypracovalo náskok tři a půl minuty, ale víc jim peloton nedovolil. Německému veteránovi jakoby nebylo tempo dostatečné, po rychlostní prémii opustil své dva souputníky a sám si jel pro body z dalších dvou vrchařských prémií 3. kategorie, které mu vynesly na neděli puntíkatý dres nejlepšího vrchaře.

Na Cote de Buttertubs, druhé ze tří vrchařských prémií dne (87 km před cílem) se peloton rozbil na tři oddělené skupiny, částečně i díky tomu, že na fanoušky hustě lemované úzké silničce se vytvořil "špunt" a mnozí jezdci museli zastavit. Vzadu zůstali i loni devátý Španěl Navarro, či šampion Vuelty Horner, ambiciózní Francouz Pinot, Jan Bárta, tři Froomovi pomocníci v čele s Kiryjenkou, ale také Joaquim Rodriguez, lídr stáje Kaťuša. Jeho skupina zaostávala za hlavním pelotonem v jednu chvíli až o půldruhé minuty.

Tour de France - 1. etapa: Leeds - Harrogate (190,5 km):

1. Kittel (Něm./Giant) 4:44:07, 2. Sagan (SR/Cannondale), 3. Navardauskas (Lit./Garmin), 4. Coquard (Fr./Europcar), 5. Rogers (Austr./Tinkoff-Saxo), 6. Froome (Brit./Team Sky), 7. Kristoff (Nor./Kaťuša), 8. Vanmarcke (Belg./Belkin), 9. Rojas (Šp./Movistar), 10. Albasini (Švýc./Orica), ...26. König, 49. Bárta (oba ČR/NetApp-Endura) všichni stejný čas.

Průběžné pořadí: 1. Kittel 4:44:07, 2. Sagan, 3. Navardauskas, 4. Coquard, 5. Rogers, 6. Froome, 7. Kristoff, 8. Vanmarcke, 9. Rojas, 10. Albasini, ...26. König, 48. Bárta všichni stejný čas.

Loni celkově třetí Rodríguez jako by chtěl během dne potvrdit svá slova ze startu Tour, že letos se míní na Tour zaměřit pouze na etapová prvenství. Závod původně neměl v plánu, ale po pádu a brzkém odstoupení z Gira změnil názor. Prakticky po celý den se držel na chvostu pelotonu.

Voigt uhájil první pozici i na třetí a nejobtížnější prémii Griton Moor, to však již jeho náskok klesl pod minutu a německý veterán, jedoucí 130 kilometrů v úniku, byl záhy pohlcen pelotonem. Do něj se pozvolna opět dotahovali "poztrácení" jezdci - také díky tomu, že tým Lotto, který předtím na čele pelotonu tlačil na pilu, přece jen trochu ubral na intenzitě.

Na posledních 50 kilometrech se trať přece jen narovnala a silnice postupně rozšířily. Pády dočasně zpomalily jezdce Belkinu Booma a Mollemu, ale vpředu už začínaly hrátky sprinterských týmů.

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...