Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do žlutého jde po druhé etapě Tour Ital Nibali, držel se i König

Tour de France

  17:53
PRAHA - Vincenzo Nibali dal zapomenout na veškeré pochybnosti, které panovaly o jeho formě ještě při přípravném závodě Dauphiné. V britském Sheffieldu vyhrál po sólovém úniku na posledních 1800 metrech druhou etapu Tour de France a v pondělí se obleče do žlutého trikotu.

Ital Vincenzo Nibali ze stáje Astana slaví první etapový triumf na Tour v kariéře. foto: AP Photo

Pět hodin nahoru dolů, devět vrchařských prémií. Byla to etapa, které se mnozí báli.

Leopold König, lídr stáje NetApp, zvládal obávaný den dlouho na výbornou, držel se ve skupině s největšími favority. Až při závěrečném zběsilém kvapíku nabral 16vteřinovou ztrátu. Cílem projel na 29. místě a celkově je třiadvacátý.

Už závěrečná z devíti vrchařských prémií, pět kilometrů před cílem, byla na Jenkins Road malým testem favoritů na celkové prvenství. Vpředu šlapal Contador, pak se dopředu prosmýkl Froome a jako první projel prémií.

ČTĚTE VÍCE

Při následném sjezdu zaútočili Dán Fuglsang, potom Francouz Bardet a Slovák Sagan. Všechny útoky však byly ostatními jezdci pokryty.

Až pak přišla 1800 metrů před cílem Nibaliho chvíle. „Můj týmový kolega Fuglsang odvedl předtím skvělou práci,“ líčil italský šampion. „Já čekal na ten správný moment. Bylo to o trpělivosti. Povedlo se mi vystihnout chvíli, kdy se ostatní po sobě dívali a zaskočit je.“

Nyní už může říci, že vyhrál etapy na všech Grand Tours. Navrch jak Giro, tak Vueltu ovládl už také celkově. Může totéž dokázat i na Tour?

Za ním spurtovali se ztrátou pouhých dvou vteřin van Avarmaet, Kwiatkowski a Sagan. Slovenskému spurtérovi se tudíž nesplnilo přání, poprvé v životě se obléknout do žlutého dresu. Nyní všakvlastní ten zelený i bílý.

Němec Marcel Kittel, majitel žlutého trikotu po první etapě, ztratil více než 15 minut a propadl se pořadím.

Únik se zrodil opět hned po startu

"Dnes to bude jako belgická klasika," říkal před etapou Alex Sans Vega, sportovní ředitel týmu NetApp. "Kandidáti celkové klasifikace musí být opatrní. Dnes sice nemohou vyhrát Tour, ale mohou ji ztratit. Na úzkých silnicích to bude velmi nebezpečné."

Opět hned brzy po startu se zformovala skupina uprchlíků, ve které tentokrát jeli Fonseca (Bretagne), Quémeneur (Europcar), Bische (Trek), Lemoine (Cofidis), de la Cruz (NetApp), Kadri (AG2R) a De Clercq (Lotto). Podobně jako v sobotu však náskok skupiny nevystoupal výš než na tři a půl minuty.

Za nimi museli i známí jezdci řešit pády a defekty. Na 46. kilometru se znovu ocitl na zemi Simon Gerrans, stejně tak Tejay van Garderen a Joaquim Rodríguez. Upadl i Marcel Kittel ve žlutém, krátce poté, co si odskočil „na malou“. Později měl trable Bauke Mollema, za pádem byl zdržen Leopold König, který se pak musel dotahovat i po defektu. Chvíli jel za pelotonem Peter Sagan, potom pro změnu kolize a technické problémy zdržely Richieho Porta a Nicolase Roche. Všichni postižení se však dokázali vrátit do pelotonu. Zatím ještě ano...

„U Marcela (Kittela) se jednalo jen o malý pád, protože na kraji silnice bylo příliš mnoho lidí," říkal během závodu pro Francouzskou televizi Christian Guiberteau, sportovní ředitel stáje Giant Shimano a dodal: „Snažíme se kontrolovat čelo pelotonu a hájit žlutý dres, ale bude to dnes pro Marcela velmi těžké, aby ho udržel.“

To se už brzy mělo ukázat.

Únik Nibaliho ke konci druhé etapy Tour.

S výjimkou Blela Kadriho byli uprchlíci dostiženi už 70 kilometrů před cílem na páté z devíti vrchařských prémií. Tam  už odpadali sprinteři: Greipel, Démare, Cocquard - a také Kittel. Než peloton vyšplhal k vrcholu, chytil zásek minuty a půl a ten už jen narůstal.

Osamocený Kadri vyhrál nejcennější prémii dne, jedinou „dvojku“ na trase, neúspěšně se k němu pokoušeli připojit Thomas Voeckler či Tony Martin. Načež skončilo i Kadriho úsilí, zatímco za hlavním polem nečekaně ztráceli Contadorovi domestici Majka a Hernandéz.  

Rolland zkusil nastoupit, peloton ho ale pohltil

O výrazné zostření tempa se tady postaralo duo stáje Garmin Talansky a Slagter, rázem se v čele vytvořila skupinka zhruba 20 jezdců, včetně Königa. Před sedmou prémií v Bradfieldu se dvě čelní skupiny sjely, pospolu šlapalo okolo 50 cyklistů. Königův NetApp tu byl dokonce ve čtyřnásobném zastoupení, přičemž jeho kapitán se výborně pozičně držel v popředí okolo 15. pozice.

Osmnáct kilometrů před cílem, po průjezdu předposlední prémií, zaútočil Pierre Rolland, za něj se pověsil krajan Peraud, ale spolupracovat jakoby moc nechtěl. Rolland byl dostižen osm kilometrů před cílem.

Tempo navýšila Orica, i když její lídr Gerrans byl po sobotním pádu příliš otřesen a odpadl. Pak se k hlavnímu partu dostali největší favorité Tour. A Nibali ho zahrál nejlépe.

Autor: