Čtvrtek 14. listopadu 2024, svátek má Sáva
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ullrich by se mohl podle německých médií doznat k dopingu

Tour de France

  18:09
BERLÍN - Vítěz cyklistické Tour de France 1997 Jan Ullrich by podle německých médií mohl být další bývalou hvězdou silničního pelotonu, která učiní plné doznání ke své dopingové minulosti.

Jan Ullrich. foto: ČTK

Devětatřicetiletému olympijskému vítězi ze Sydney má navíc hrozit obvinění za křivou výpověď před soudem o tom, že v roce 2003 jakožto člen stáje Coast nedopoval.

Již v lednu Ullrich rázně odmítl, že by se vydal na cestu veřejného pokání, jak to učinil slavný Američan Lance Armstrong. "Nevystoupím před miliony diváků, i když to po mně někteří lidé chtějí a možná i čekají," řekl tehdy magazínu Focus.

Ullrichův management má však údajně na začátek srpna naplánovanou schůzku s představiteli Německé národní antidopingové agentury, což svorně obě strany odmítly jakkoliv komentovat.

Pro Ullricha, jenž ukončil aktivní kariéru před více než šesti lety, může však v této souvislosti vyvstat další nepříjemnost. V případu projednávaném v roce 2008 ho bývalý majitel týmu Coast Günther Dahms obvinil z dopování, čímž měl německý profesionál porušit pravidla smlouvy. Ullrich se však před soudem úspěšně bránil a místo toho se dočkal přiznání nároku na nevyplacenou mzdu (340 tisíc euro) ze strany Dahmse, za něž ho sám žaloval.

Stáj měla záhy po Ullrichově příchodu v lednu 2003 finanční potíže a Mezinárodní unie UCI ji dokonce dvakrát suspendovala proto, že nezvládala platit svým jezdcům. U soudu v Düsseldorfu však následně Ullrich odmítl, že by během třech měsíců ve stáji Coast dopoval či si pomáhal nedovolenými prostředky. Učinil tak ovšem během výpovědi pod přísahou. "Úmyslné lhaní před soudem je trestným činem," připomněl Dahmsův obhájce Knut Marel přečin, za který v Německu hrozí minimálně roční vězení.

Přiznal jen krevní doping

Ullrich dlouho porušení dopingových pravidel popíral, a to i přesto, že připustil kontakty s nechvalně proslulým španělským lékařem Eufemianem Fuentesem. Až před měsícem přiznal, že si v době aktivní kariéry pomáhal k úspěchům krevním dopingem. Popřel ale, že by užíval EPO a bral jiné zakázané látky.

Marel připomněl Ullrichovu prokázanou schůzku s Fuentesem 19. dubna 2003. "Bylo prokázáno, že byl tu noc v hotelu poblíž madridského letiště, který byl poté identifikován jako 'Fuentesův dopingový hotel'. Dostal opětovnou infuzi krve, která obvykle navazuje na výměnu krve tři až čtyři týdny předtím. Musela tedy proběhnout v březnu 2003, tedy v době, kdy Jan Ullrich veškerý doping popírá," uvedl Marel.

Podle zprávy Francouzského Senátu z minulého týdne je však Ullrichovo jméno mezi osmnáctkou těch, kteří měli již na Tour de France v roce 1998 pozitivní test na krevní doping. Členové komise porovnali záznamy závodníků s výsledky anonymních testů z roku 2004. Pozitivní test měl například i Ullrichův krajan a hvězdný spurtér Erik Zabel. Záhy poté učinil doznání.

"Dopoval jsem roky. Bral jsem krevní doping EPO, kortizon... Bylo toho hodně. Před Tour v roce 2003 jsem prodělal transfuzi krve," prohlásil Zabel s tím, že nedovolenými látkami si začal vypomáhat již v roce 1996.

Autor: