Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Přiznání olympijského vítěze Ullricha: Dopoval jsem. Fuentes mi měnil krev

Tour de France

  12:54aktualizováno  13:38
BERLÍN - Bývalý německý cyklista Jan Ullrich poprvé přiznal, že si v době aktivní kariéry pomáhal k úspěchům krevním dopingem. I v nejnovějším rozhovoru však popřel, že by bral jiné zakázané látky.

Jan Ullrich. foto: ČTK

Devětatřicetiletý Ullrich pro časopis Focus řekl, že si nechal měnit krev od nechvalně známého lékaře Eufemiana Fuentese. "Ano, využil jsem od Fuentese úpravy krve," uvedl vítěz Tour de France z roku 1997, jenž teprve loni v únoru přiznal, že byl s Fuentesem v kontaktu.

K TÉMATU:

Navzdory tomu, že si nechal měnit krev, znovu Ullrich odmítl, že by se dopustil podvodu. Prý to dělal kvůli tomu, aby ostatní jezdci, kteří užívali doping, nebyli ve výhodě. "Téměř všichni v té době brali látky na zlepšení výkonnosti. Já nedělal nic, co by nedělali ostatní. Podvod pro mě začíná tam, kde bych získal před ostatními výhodu. To ale nebyl ten případ, chtěl jsem jen vyrovnat šance," uvedl rodák z Rostocku.

Olympijský vítěz z roku 2000 loni dostal za kontakt s Fuentesem dvouletý trest se zpětnou platností od srpna 2011. Jeho výsledky od května roku 2005 byly vymazány, nicméně triumf z Tour 1997 mu zůstal.

Fuentes byl koncem dubna odsouzen k podmínečnému vězení na jeden rok za ohrožování zdraví sportovců, kterým pomáhal k dopingu. Ačkoli to Fuentes popíral, soud ho shledal vinným a navíc mu na čtyři roky zakázal vykonávat lékařskou praxi. - VÍCE ZDE.

Soud v Madridu tím tak ukončil antidopingovou akci "Operación Puerto". Fuentes také před časem prohlásil, že nespolupracoval jen s cyklisty. Jeho klienty prý byli i fotbalisté, tenisté či boxeři.

Autor: