Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Veselá se po návratu z USA aklimatizovala, do týmu hned zapadla

Jana Veselá bojuje s lotyšskou hráčkou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Veselá bojuje s lotyšskou hráčkou. | foto: www.eurobasketwomen2009.com.

BRNO Jen tři dny stráví před světovým šampionátem s týmem českých basketbalistek Jana Veselá, která ještě minulý pátek v Seattlu bouřlivě slavila vítězství týmu v zámořské WNBA. Už ve čtvrtek ale s reprezentací vstoupí do očekávaného domácího mistrovství světa a s napětím vyhlíží úvodní brněnský duel s Argentinou. S aklimatizací po přesunu ze zámoří do Evropy prý velké problémy neměla.

Jen během dne na ni občas jde spaní. "Na tréninku to na mě občas přijde, ale člověk to hned rychle rozběhá, i když jsem přes den trošku unavenější.

Naopak v noci spím dobře, protože přes den máme nabitý program, takže do postele jdu docela utahaná," řekla dnes novinářům Veselá.

Šestadvacetiletá křídelní hráčka je s národním týmem od pondělí, jako dlouholetá opora neměla problém do něj bleskově zapadnout. I proto, že podle kouče Lubora Blažka dorazila ze zámoří výborně takticky připravená na herní styl českého týmu.

"Udělala mi tím hroznou radost. Hned věděla, co hrajeme v zónové obraně, v osobní obraně, jak vyhazujeme ze strany nebo zezadu," řekl Blažek, který za Veselou v srpnu do zámoří vyrazil na krátkou návštěvu, při níž předpokládané opoře reprezentace vysvětloval své záměry a plány. "Je zkrátka inteligentní, v určitých situacích je na tom lépe než třeba jiná hráčka, která tady s námi byla celé léto," uvedl Blažek.

Veselá měla přes léto "studijní materiál" na DVD, několik postřehů jí Blažek poslal i e-mailem. "Ale není to tak, že bych v tom ležela celé dny.

Dívala jsem se na to hlavně v letadle, když jsem teď letěla zpátky domů.

Jsem asi holt celkem chytrá," říkala v žertu Veselá.

"Chtěla jsem být prostě připravená. Na druhou stranu je to pořád basket, hodně věcí řeším podle citu, tak nějak automaticky. Musím hrát prostě to, co umím," prohlásila mistryně Evropy z roku 2005.

Věří, že jejím handicapem nebude krátká společná příprava s českým týmem.

Už dlouho dopředu ale bylo jasné, že Veselá kvůli povinnostem v zámoří přijede až těsně před MS. "Je jasné, že to asi nebude takové, jako kdybych tady byla s holkama celé léto," přemítala. "Na

druhou stranu jsem holkám nějaké věci nezáviděla, třeba to, jak běhaly v Tatrách. To my jsme v Seattlu tolik nedřely," porovnávala s úsměvem Veselá.

Myšlenky na WNBA a vzpomínky na opojné chvíle a oslavy po vítězném finále s Atlantou si už prý vnitřně zakázala. Teď už má v hlavě už jen šampionát, který je za dveřmi. Zámořskou misi si připomněla jen dnes, když v brněnské hale na Vodově ulici, kde Češky odehrají základní skupinu, potkala ruskou spoluhráčku ze Seattlu Světlanu Abrosimovovou, proti níž se v pátek postaví.

"Ale ani jsme o basketu nemluvily, spíš o tom, jak se vracela z Ameriky domů a podobně," líčila Veselá. "Na WNBA se už snažím úplně zapomenout, myslím jen na reprezentaci. Už se těším, až to vypukne," dodala.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti
Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti

Zdravé tuky nebo-li Omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....