Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

VIDEO Martínek: Byl bych radši, kdybych Růžičku nepotkal. Ale MMA miluji

Sport

  6:00
PRAHA - Jeho vizáž budí respekt. A postava také. Dlouho rozséval bolest coby hokejový obránce na ledě, v posledních dvou letech se pak věnuje zápasení v kleci – MMA. A zatím neví, co je to porážka. V pátek v bratislavské aréně se šestadvacetiletý Michal Martínek postaví ke svému třetímu profesionálnímu souboji proti domácímu Radoslavu Tomašovičovi.

Zleva: Michal Martínek, Jan Malach a Tomáš Peleška. foto: Archiv Michal Martínek

V rámci galavečeru Oktagon 2 půjde o skutečně „obří“ setkání. Martínek – svěřenec známého Andrého Reinderse – se pyšní výškou 188 cm a vahou kolem 100 kilogramů. Jeho pětadvacetiletý protivník je o dva centimetry vyšší a 20 kilogramů těžší.

„Více mi vadí hubnout deset, jeden kilogramů do polotěžké váhy, raději se porvu s většími kluky. Je to jejich síla proti mé rychlosti a chytrosti,“ vysvětluje Martínek pro Lidovky.cz proč raději zápasí s obry, byť si vyzkoušel i polotěžkou divizi do 93 kg.

Problém mu to ale nečiní, ze dvou profesionálních duelu vyhrál oba, oba před limitem. K tomu má tři výhry (1 TKO) také z amatérského oktagonu.

Na to, čelit větším výzvám, je ostatně zvyklý od mládí. Hokeji se začal věnovat od pěti let a vydržel u něj až do dvaceti. „Největší rozdíl mezi oběma sporty je v tom, že v oktagonu bojujeme třikrát pět minut, zatímco v hokeji jste v zápřahu v průměru padesát sekund a pak dvě minuty odpočíváte,“ vypráví dál odchovanec pražské Slavie, který v dorostu hrál také ve Spartě.

„Těžší na psychiku byl asi hokej, coby defenzivní bek jsem měl velkou odpovědnost neudělat chybu, často jsem byl posledním hráčem týmu a všichni víme, že trenéři si nepamatují ani tak chyby útočníků, jako obránců. Ale měl jsem to rád, všechno jistit za ostatními,“ doplňuje muž, který odehrál v juniorské extralize 136 zápasů s bilancí 1+8.

Michal Martínek v hokejovém dresu slovenské Skalice.

Poté zkoušel ještě štěstí mezi muži na Slovensku, odehrál patnáct zápasů za Skalici v rozlučkové sezoně slovenské legendy Žigmunda Pálffyho, poté ale s hokejem skončil. Důvody? Jiná slavná hokejová postava – Vladimír Růžička ze Slavie.

„Když jsem šel ze Sparty do Slavie, byla to pro mě čest, uznával jsem ho, bohužel bych byl radši, kdybych ho nepoznal. Osobní zkušenost mi veškeré mínění o jeho osobě zkazila. V hokeji sice dokázal coby hráč hodně, to bez debat, na to se nedá říct půl slova, ale jeho chování ve Slavii...,“ vrací se Martínek ve vzpomínkách o několik let zpět.

„Tehdy jsem byl pod tlakem svého mateřského klubu, který mě nechtěl uvolnit, dokud nebude po jejich. A byly mi nabízeny pouze možnosti, které se prostě nedali přijmout. Cítil jsem, že mám na seniorský hokej,“ vysvětluje muž, který byl v juniorce kapitánem Mladé Boleslavi, ve které strávil dle vlastních slov nezapomenutelnou sezonu, během které neprohráli jediné soutěžní utkání (kromě první juniorské ligy vyhráli i turnaj v Maple Ridge).

Michal Martínek coby kapitán boleslavské juniorky.

Středočeský klub jej chtěl ze Slavie koupit natrvalo, jenže vše ztroskotalo na penězích. A tak se musel Martínek vrátit do Edenu. „Ten sport je dneska hodně o různých tlacích, bylo to stejné jako s Palaščákem, já to ale takhle nechtěl. Tak jsem raději hrdě skončil a našel si novou životní cestu. A nelituji, léta v hokeji byla obrovskou zkušeností do života i základem pro fyzičku.“

Tou novou cestou se stala MMA. Ostatně Martínek miloval bojové sporty od dětství, s otcem, se kterým pracuje v bezpečnostní agentuře, se dívali na televizi na K-1 v dobách jejího největšího rozmachu na přelomu tisíciletí. Proto pro něj byly kontaktní sporty jasnou volbou.

Po amatérské zkušenosti v dnes již neexistujícím MMA Olymp trénoval v letech 2014 až 2016, než se přidal k partě Andrého Reinderse.

„Máme tam skvělou partu kluků, což je alfou a omegou všeho. Všude jezdíme společně i na turnaje. Může zápasit jeden, dva kluci, ale jedou všichni, byť by mohli trávit volný čas jinak, třeba s rodinou. Všechny nás to motivuje zápasit a makat naplno. Táhneme za jeden provaz, ale v takové partě se táhne za jeden provaz skoro samo,“ chválí klub, kde se potkal s elitním policistou Tomášem Peleškou, či kapitánem ragbyové reprezentace Bobem Vovesem, Martínek.

Michal Martínek s dalšími členy Reinders MMA Team (vpravo André Reinders).

„Když trénuješ s takovými kluky, tak je to pro mě obrovské plus. Jsi tak dobrý, jak kvalitní svou tví sparingpartneři. André má obrovské zkušenosti, silný, technický, v brazilském jiu-jitsu má fialový pás, jeho finty jsou obrovsky cenné. On je mimochodem jediný důvod, proč zápasím, mám ho rád jako trenéra i jako člověka, líbí se mi jak směřuje své bojovníky. Obrovské zápasové zkušenosti pak má také Tomáš Peleška.“

Martínek sám zatím své souboje vyhrává především své síle, oba soupeře v profesionálním ringu knockoutoval. Sám si ale moc dobře uvědomuje, že je stále na čem pracovat.

„V prvním duelu jsem se odpálil kondičně na startu, neuměl jsem pracovat se zátěží na pět kol, myslím, že ve druhém zápase to bylo už lepší. Navíc jsem se po letech naučil poslouchat během boje i svého trenéra. Není to jen o mě, André tam často vidí ze svého úhlu věci, které já ne,“ usmívá se tenhle obr s vizáží dřevorubce.

Michal Martínek slaví vítězství nad Alexandrem Uhlířem.

Michal Martínek v zápase s Alexandrem Uhlířem.

Nyní jej čeká nejtěžší protivník mezi profesionály. Tomašovic je sice debutantem mezi profesionály, v amatérech ale taktéž využíval své ohromné fyzické síly. Navíc bude před domácími fanoušky. A byť jde o jeden z netelevizních předzápasů, bratislavská hala očekává návštěvu kolem tří tisíc diváků a řada z nich jistě dorazí už na úvodní souboje.

„Těším se! A vím, že i díky podpoře kamarádů z týmu se dostanu pořádně do varu už před zápasem! Jdu si pro další výhru,“ dodává Martínek před Oktagon 2. Ti, co by jej chtěli vidět stejně jako zbytek bojovníků v akci, mohou ještě stále zakoupit lístky na ticketportal.cz.

Hlavním tahákem galavečera bude velké slovenské derby, mezi momentálně největší hvězdou MMA na východ od našich hranic Gáborem Borárosem, a Rolandem Čambalem.

Fightcard Oktagon 2.

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...