Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Stamilionový duel bojových stylů se blíží! Jde v bitvě Mayweather vs. McGregor jen o peníze?

Sport

  11:00
PRAHA - Už téměř rok se táhne sága kolem plánování boxerského šlágru mezi neporaženou legendou tohoto sportu Američanem Floydem Mayweatherem a hvězdou UFC Irem Conorem McGregorem. A zdá se, že poprvé jsou skutečně všichni zainteresovaní naladěni na stejnou vlnu.

Floyd Mayweather foto: Reuters

Pro někoho hra s fanoušky, pro aktéry snaha na sebe upozornit, pro svět bojových sportů ale událost číslo jedna. Tak a ještě mnoha dalšími pohledy se dá nahlížet na námluvy mezi americkou boxerskou legendou Floydem Mayweatherem a Irem Conorem McGregorem, který si podmanil nejslavnější ligu ultimátních zápasů (UFC).

„Myslím si, že na ten zápas dojde,“ řekl v tomto týdnu šéf ligy Dana White, který vlastní na irskou hvězdu manažerská práva. A který byl dlouho proti.

Proč je ale kolem námluv těchto mistrů svých oborů už od loňského května takové haló?

Conor McGregor a Floyd Mayweather.
Conor McGregor slaví.

Na úvod je potřeba se na vše podívat optikou, ve které není zohledněný byznys a obří zisky, o které jde hlavně oběma bijcům.

Je to čtyřiadvacet let, co se v Japonsku založili kickboxerskou organizaci K-1.

Ta měla sdružit bojovníky z různých odvětví zápasení, tedy od boxu přes kickbox až po taekwondo či karate, a pomoci zodpovědět otázku, kterou si mnozí pokládají: který bojový sport či umění je nejúčinnější?

Ve stejném roce vznikla také UFC, v té době projekt, který ještě dlouhá léta paběrkoval a ani zdaleka nešlo o ligu, jež se loni stala nejdražší v historii sportu, když ji majitelé (Zuffa) prodali novým vlastníkům z WME-IMG za rekordních 4,2 miliardy dolarů (cca 105 miliard korun).

Rozhodně se však UFC netěšila takovému zájmu v devadesátých letech minulého století a na přelomu tisíciletí, kdy vládla K-1, byť v ní nikdy nezápasili elitní světoví boxeři.

S rozmachem UFC se ale za nejkomplexnější bojovníky světa začali považovat právě ti, kteří se věnují MMA (smíšená bojová umění). Stále ale platilo, že ani do klece se těm nejlepším boxerům nechtělo. Jediné šampion, který se k tomuto kroku odhodlalo, byl James Toney. Američan, který byl na vrchol sil schopen knockoutovat i legendárního Evandera Holyfielda.

Jenže ani Toney nepřišel do UFC v nejlepších letech kariéry a s hvězdným krajanem Randym Couturem prohrál na galavečeru s číslem 118 za necelých 200 vteřin. Jak jinak než na podlaze, konkrétně na škrcení.

McGregor chce boxovat

Právě zápasení mimo postoj je jedním z důvodů, proč se klasickým boxerům do oktagonu nechce. Moc dobře vědí, že natrénovat obranu proti strhům je otázka měsíců i let, navíc v kleci si nelze pomoct provazy jako v ringu. V neposlední řadě je také rozdíl se pohybovat po celé délce oktagonu a nebo ve čtverci na boxerském plátně.

Situace kolem Mayweathera s McGregorem je ale jiná. Nová. V čem?

Irský bouřlivák se chce s neporaženým boxerem, který ovládl všech svých 49 profesionálních zápasů, utkat v boxerském ringu dle boxerských pravidel.

„Chce boxovat, budeme boxovat, potom je možné všechno. Ale musí si uvědomit, že já jsem strana A, on B, já určuji podmínky,“ prohlásil už loni v létě nyní čtyřicetiletý Mayweather, který přesně před týdnem naštval řadu českých fanoušků tím, že nedodržel slib a místo na galavečer Box Live v pražské hale Královka dorazil se zpožděním až na následnou after party v klubu Lávka.

Jenže ještě před návštěvou české metropole během svého evropského turné v Liverpoolu prohlásil: „Jsem ochotný se vrátit z boxerského důchodu kvůli němu. Ať se přestane schovávat za UFC a Danu Whita a podepíše smlouvu na zápas se mnou. Protože jinak to vypadá, že je to jen pes, který štěká, ale když může začít kousat, bojí se.“

Zdá se, že tím ťal do živého. Osmadvacetiletý Ir, který jej v průběhu posledních měsíců pronásledoval především na sociálních sítích, od té chvíle veřejně mlčí.

Jenže jde nejspíše o ticho před bouří. Američan je již doma v Las Vegas, McGregor je nyní v zámoří také, když přiletěl do New Yorku podpořit kamaráda Michaela Conlana při jeho boxerském debutu mezi profesionály.

„Oba týmy intenzivně jednají. Mluví se o termínu 10. června v Las Vegas, což uniklo také na veřejnost, nic ale není potvrzené, podepsané,“ řekl LN dobře informovaný zdroj. „Nedovedu si představit, že by se ten zápas nyní nedomluvil,“ přidal svůj názor White.

Nejde jen peníze. Nebo ano?

Byť jsou totiž poprvé všechny strany za jedno, stále je třeba doladit hodně detailů.

Předně Irovi chybí boxerská licence ve státě Nevada, kde by se měl souboj uskutečnit. Dále jde o peníze a také o fakt, že McGregorova přítelkyně Dee Devlinová má na polovinu května termín porodu jejich prvorozeného dítěte.

A když už je řeč o penězích, o které jde pochopitelně oběma nejvíce, vzduchem létají obří (reálné) částky. V případě Američana se mluví minimálně o 100 milionech dolarů, u McGregora o čtvrtině.

„Ten zápas bude. Floyda nedávno jistí lidé podvedli a připravili ho o hodně peněz. Nejde o to, že by strádal, ale prostě chce zalepit tuhle díru na účtě. A duel s Conorem je pro to ideální,“ řekl ve středu šampion UFC ve střední váze Michael Bisping.

Zda se ale těší, už nedodal. Ostatně jako řada dalších oslovených bojovníků z obou táborů. Dle většiny jde McGregor kvůli rekordnímu výdělku do „Mission Impossible“.

„Na druhou stranu, pokud by porazil jednoho z nejlepších boxerů historie dle jeho pravidel, sám by se stal největším bojovníkem všech dob,“ dodal Bisping.

A definitivně by tak odpověděl na otázku, který bojový sport je ten nejlepší a nejkomplexnější.

Zdá se, že je jen otázka dní, než bude oznámeno, kdy a kde tuto šanci dostane...

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...