Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

VIDEO Nejhorší lyžař všech dob? Venezuelský běžkař na MS baví svými pády

Sport

  6:00
LAHTI/PRAHA - Běžkař Adrian Solano z exotické Venezuely nechtěně baví diváky svými eskapády na lyžařském mistrovství světa v Lahti. Na něj dokonce musel cestovat dvakrát, protože napoprvé si na letišti mysleli, že jde o uprchlíka a vrátili ho do vlasti.

Venezuelský běžkař Adrian Solano na MS v Lahti foto: ČTK

Se sněhem Adrian Solano v životě do kontaktu nepřišel a z lyží znal jen ty kolečkové. To však 22letého Venezuelana neodradilo, aby se vydal na mistrovství světa v klasickém lyžování, které letos hostí finské Lahti.

Na něm však svými běžkařskými dovednostmi zatím rozhodně neoslňuje. Jeho počínání naopak vypadá spíš jako dovedně nacvičené klaunské číslo. Pokusy o napodobení stylu a udržení se ve stopě se mísí s akrobatickými pózami a krkolomnými pády.

Možná by jeho výkon působil jinak, kdyby mohl měsíc před šampionátem potrénovat ve Švédsku, jak měl v plánu. Jenže když se v polovině ledna vydal na cestu do Evropy, na letišti v Paříži ho zadrželi a vrátili zpátky. „Nechtěli věřit, že jsem jsem lyžař z Venezuely. Měl jsem u sebe jen osmadvacet eur a policie mě vzhledem k tomu, co se v mé zemi děje, měla za přistěhovalce,“ líčil Solano své trampoty.

Nepomohly mu ani řádné doklady ani zvací dopis od trenéra a čtyř dalších členů venezuelské lyžařské výpravy. „Policisté mu prostě řekli, že lyžování ve Venezuele neexistuje,“ řekl k incidentu agentuře AFP Solanův trenér César Baena.

Zatímco středeční desetikilometrový závod klasicky Solano po dlouhém snažení nedokončil, ve včerejší kvalifikaci sprintu volnou technikou se do cíle dostal, ale v beznadějně nejhorším čase. Na trati dlouhé 1600 metrů strávil bezmála čtvrt hodiny, elitě na její absolvování stačilo něco málo přes tři minuty.

Venezuelský běžkař Adrian Solano na MS v Lahti
Venezuelský běžkař Adrian Solano na MS v Lahti
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!