Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyžadoval jsem od tatínka dvacet partií za den, přiznal nejmladší český šachový velmistr

Sport

  6:00
PRAHA - Jako nejmladší český šachista v historii se Thai Dai Van Nguyen stane v úvodu ledna příštího roku velmistrem. Šestnáctiletý mladík tak o téměř rok překoná dosavadního rekordmana Davida Navaru.

Thai Dai Van Nguyen oslavil minulé úterý teprve 16. narozeniny. foto: Šachový svaz ČR

„Překonal jsem teď první důležitý cíl: získat titul GM a dalším cílem je překonat hranici 2600 ELO,“ řekl Nguyen v rozhovoru pro LN.

Co musí tak mladý šachista podle Vás dokázat, aby se stal velmistrem?
Šachy vás musí především bavit, protože kromě hraní a zábavy musíte i tvrdě trénovat. To lze těžko vydržet, pokud nemáte šachy skutečně rádi. Dále musíte mít podporu okolí: rodičů, trenérů, šachového svazu… A také musíte mít určité předpoklady pro tuto hru.

Díky tomu, že překonáte ELO 2500, dostanete rovněž motivační cenu Šachového svazu v hodnotě 60 000 Kč. Už máte představu, jak s penězi naložíte?
Určitě je utratím za šachové turnaje.

Na konci prosince Vás čeká MČR v bleskovém šachu. Jaké jsou Vaše ambice na tomto turnaji?
MČR v blesku je především společenskou událostí spíše než výkonnostním turnajem. Při bleskovce se chci hlavně pobavit a užít si.

Thai Dai Van Nguyen bude novým českým velmistrem.

Thai Dai Van Nguyen bude novým českým velmistrem.

Jak jste se vůbec k šachu dostal?
Byl jsem u toho, když rodiče naučili staršího bratra hrát šachy. Ta hra mne hned zaujala natolik, že jsem od tatínka vyžadoval až dvacet partií za den. Pak mě maminka přihlásila na DDM Praha 5.

Jak se dá hraní zkombinovat se školou a vašimi koníčky?
Daří se mi i ve škole. Zatím zvládám obojí, i když je časově náročné skloubit studium s tréninkovým a turnajovým programem. Škola mě podporuje i v šachové kariéře a bez problému mě uvolňuje na tréninková soustředění nebo turnaje. Během doby turnajů dostávám studijní materiály od učitelů a spolužáků přes email. Co se týká koníčků, mám rád sport, speciálně sleduji všechny závody Formule 1, pokud zrovna nehraji na turnaji. Dále hraji fotbal, běhám a chodím do posilovny.

Jaká šachová disciplína je Vaše nejoblíbenější?
Standardní šachy.

Jaké šachové období považujete kvalitou za „nejsilnější“?
Podle mého názoru je dnešní doba díky technickému pokroku nejsilnější období šachu. Dále je třeba dodat, že větší popularita šachu mimo tradiční šachové velmoci zvyšuje konkurenci. Vždyť současný mistr světa je z Norska (Magnus Carlsen).

Koho byste si přál vidět jako příštího Carlsenova vyzyvatele v souboji o titul mistra světa?
Fabiana Caruanu. Hraje atraktivní a dynamické šachy a nemá až tak velký respekt k Carlsenovi, což je důležitým základem pro zajímavý a vyrovnaný zápas. Domnívám se, že většina hráčů podává horší výkon kvůli přehnanému respektu, když hraje proti Carlsenovi.

Magnus Carlsen se raduje z těžce vydřené obhajoby titulu mistra světa.
Levon Aronjan slaví své druhé vítězství ve Světovém poháru.

Co si myslíte o šachových počítačích? Jak vidíte jejich budoucnost
Počítače budou velmi důležitým tréninkovým nástrojem. Šachové hry tím ale neztratí atraktivnost, protože nadále budete soupeřit s člověkem, nikoliv s počítačem.

Jak se na Vás dívají Vaši soupeři? Musel jste kvůli svým vietnamským kořenům čelit nějakým obtížím během kariéry?
Ne, nikdy. Spíš naopak. Díky šachům mám spoustu přátel a fanoušků, kteří mně fandí. 

Jsou šachy populární mezi Vietnamci?
Tak průměrně, ale popularita šachu ve Vietnamu roste rychle v poslední době. Samozřejmě to platí i pro další asijské země jako Čínu či Indii.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat