Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Z duše jsem měla poušť, popisuje krizi oštěpařka Abakumovová

Sport

  9:30
Největší rivalka přeje české oštěpařce Barboře Špotákové, aby si užívala mateřské radosti. "Jsem za Barboru ráda, momentálně prožívá asi nejkrásnější období v životě ženy," říká Ruska Maria Abakumovová. Nedávno chtěla kvůli depresím s atletikou skončit, ale teď je připravená bojovat o uvolněný oštěpařský trůn.

Oštěpařka Maria Abakumovová foto: Reuters

Na olympijské hry do Londýna odjížděla úřadující mistryně světa skvěle připravená a chtěla moc oplatit Špotákové porážku z předchozí olympiády v Pekingu, kde přišla o zlato v poslední sérii. Jenže selhala, ve finále nepřehodila Abakumovová ani šedesát metrů, skončila desátá a propadla se do černočerných depresí. 

"Byl to pro mě šok, rozčarování, tragédie. Nestalo se mi poprvé, že jsem ztratila závod, ale předtím pro mě porážky představovaly další stimul a vyvolaly ještě silnější touhu se revanšovat. Po Londýně však zbyla v mojí duši jenom poušť, byla jsem úplně zničená," vyprávěla v rozhovoru pro web Ruské atletické federace.  Po hrách prožívala těžké časy, trénink se pro ni stal utrpením, podle svých slov upadla do absolutní fyzické i duševní letargie. Přemýšlela, že by si dala pauzu, že by mohla mít dítě.

Nikdo ještě nehodil hned v úvodu sezony tak daleko

Až manžel, také oštěpař Dmitrij Tarabin, který umí přes 85 metrů, jí pomohl z krize. "Kdyby nebylo Dimy a mých blízkých, se sportem bych praštila. Víte, co jsem pochopila? Že je vedle mě muž, který pro mě znamená víc než všechny moje medaile a tituly. Dima je moje zlato. Je víc než manžel, je mým rádcem, přítelem, tréninkovým partnerem," vyznala se Abakumovová.  Zkusila se od neúspěchu rázně odstřihnout. "Aby bylo možné jít dál, musela jsem zanalyzovat, co se se mnou na olympiádě stalo," popisovala sedmadvacetiletá rodačka ze Stavropolu.

Probírala se starými tréninkovými deníky, začala zkoušet jiné metody, našla si nového trenéra - bývalého mistra Evropy a někdejšího sovětského šampiona Heina Puusteho. A dokázala, že úplně nevyhořela. Na zimním Evropském poháru vrhačů v Castellónu se v sobotu blýskla velehodem 69,34 metru, oštěp poslala přesně o deset metrů dál než ve zpackaném olympijském závodě. Nikdo ještě nehodil hned v úvodu sezony tak daleko, pro Abakumovovou to byl třetí nejdelší počin kariéry.

"Moc jsem potřebovala takový výsledek, protože posledních šest měsíců bylo strašných," kývla. Teď copatá ruská vrhačka zase děsí soupeřky a už myslí na srpnové mistrovství světa, které hostí Moskva. Šampionát v domácím prostředí jí může přinést výhody, znovu se však také ocitne pod obrovským tlakem. "Záleží, jak si to kdo nastaví. Může to být v pohodě, může mě svazovat velká odpovědnost, vždyť spousta mých přátel už si koupila lístky. Budu se prostě snažit něco předvést. Ne pro sebe, ale pro ně a pro všechny fanoušky."

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!