Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zářili čeští tenisté i legendy. Mezi poražené her patří komáři i ti, co se jich báli

Sport

  14:30
PRAHA - Letní olympijské hry v brazilském Riu jsou u konce, čas hodnocení a bilancování naopak začíná. Pojďme se proto nyní podívat na v neděli skončené hry třeba optikou vítězů a poražených.

Dilšod Nazarov z Tádžikistánu. foto: ČTK/AP

VÍTĚZOVÉ

USAIN BOLT: Devět startů pod pěti olympijskými kruhy, devět zlatých medailí. Fenomenální Jamajčan je nejúspěšnějším sprinterem všech dob a jedním z největších olympioniků všech dob. A nic na tom nemění ani fakt, kdyby musel kvůli dopingovému nálezu parťáka vrátit štafetové zlato z Londýna.

Usain Bolt ve finále 4x100 metrů.

MICHAEL PHELPS: Dalších šest cenných kovů do své bohaté sbírky přidal legendární plavec a nejúspěšnější olympionik všech dob. Počtvrté v řadě se stal olympionikem s nejvíce medailemi z konkrétních her, díky bilanci 5-1-0 z Ria se loučí s kariérou s celkovým ziskem 28 cenných kovů z pod pěti kruhů (23-3-2).

Michael Phelps se loučí.

Jen tak mezi řečí – žádný jiný olympionik nezískal více než devět zlatých, druhá v celkovém pořadí i co se počtu medailí z OH – sovětská gymnastka Larisa Latyninová – má bilanci 9-5-4. Kdo ví, třeba se mu jednou alespoň přiblíží krajanka Katie Ledecká, která si z Ria odváží domů stejnou sbírku cenných kovů jako Phelps.

SIMONE BILESOVÁ: Je jí teprve devatenáct let, měří jen 142 centimetrů, přesto o Simone Bilesové mluví celý sportovní svět. V Riu vybojovala čtyři zlaté a jeden bronz (po vlastní chybě) a mnozí v ní vidí nejlepší gymnastku všech dob. Ze velkou louží se předpovídá, že se letos a příští rok výrazně navýší počet narozených dívek, které rodiče pojmenují právě Simone.

Simone Bilesová a její zlatá medaile z prostných.

ČÍNŠTÍ STOLNÍ TENISTÉ: O čtyři tituly se hrálo tradičně ve stolním tenise, všechny čtyři získali hráči, či debly Číny. K tomu přidala Čína dvě stříbra v kategoriích, kde to bylo možné. Jinak řečeno: Číňané na těchto hrách neprohráli jediný zápas pokud zrovna nesoupeřili ve finále proti sobě! Celkem mají čínští stolní tenisté z her 28 zlatých medailí, což je o třináct více než samostatná Česká republika.

ČEŠTÍ TENISTÉ: Dva singly, dva debly a mix. To je pět sad medailí pro elitní tenisty. Češi získali hned tři bronzy, neúspěchem pro ně skončily pouze pánské pavouky. Mimo jiné i proto, že se na poslední chvíli odhlásil Tomáš Berdych a Jiří Veselý onemocněl. Češi už pod pěti olympijskými kruhy vydolovali cennější tenisové kovy, nikdy jich ale neposbírali na jedněch hrách tolik.

Lucie Hradecká a Radek Štěpánek

PITA TAUFATOFUA: Takwondistu z Toga do letošních her znal málokdo. Stačilo, aby nesl vlajku na zahajovacím ceremoniálu polonahý a naolejovaný tak, jak mu velí národní tradice, a náhle jej zná celý svět. Co na tom, že následně skončil ve své soutěži na hrách už v osmifinále daleko od medailí.

Vlajkonoš Tongy Pita Nikolas Taufatofua.

NOVÝ PŘÍRŮSTKY DO ZLATÉ EDICE NÁRODŮ: Fidži, Bahrajn, Pobřeží Slonoviny, Jordánsko, Kosovo, Portoriko, Singapur, Tádžikistán a Vietnam. Toť země, které v Riu získali do sbírky svá první olympijská zlata v historii.

PORAŽENÍ:

SVĚTOVÉ REKORDY: Je to trošku nevděčný úděl, být „světovým rekordem“. Každý se tě snaží překonat, může to přijít odkudkoliv, zároveň je to strašné těžká mise. Na letošních hrách padlo celkem 19 nejlepších historických výkonů – 3 v atletice, 7 v plavání, pět ve vzpírání, tři v dráhové cyklistice a jeden v lukostřelbě.

TENISOVÉ HVĚZDY: V Riu chyběl Roger Federer, ale ani dalších hvězdám se nedařilo o moc lépe. Na medaili nedosáhli Novak Djokovič, Serena Williamsová, Venus Williamsová, Rafa Nadal či nejlepší debl světa Nicolas Mahut a Pierre-Hugues Herbert. Respektive všichni zmínění kromě španělského „Býka“ končili ve svých pavoucích v prvních kolech!

Sen Novaka Djokoviče se rozplynul.

HOPE SOLOVÁ: Americká brankářka se po čtvrtfinálovém penaltovém vyřazení od pozdějších finalistek ze Švédska nechala slyšet, že soupeřky hrály jako banda zbabělců. Za to se jí dostalo pořádné kritiky jak ze světa, tak i z vlastních řad. Holt, některé hvězdy snášejí porážky trochu hůře...

BRAZILŠTÍ FANOUŠCI: Brazilci na jednu stranu dokázali přát slabším a vyhecovat tak často outsidery k heroickým výkonům. Na druhou stranu – bučení do podání při turnaji v plážovém volejbale či pískání na tyčkaře Renauda Lavillenieho při jeho snaze porazit domácího Braze da Silvy – prostě a jednoduše sportovní rozhodně nebyly. A podobných chvil zažili sportovci v Riu více.

Smutný Renald Lavillenie.

RUSKÝ OLYMPIJSKÝ VÝBOR: Nelze to nezmínit. Ruský doping byl tématem před hrami, během her a bude i po nich. A Rusové v tomto ohledu jednoznačně selhali. Přitom si Rusové v konečném součtu zlatých pohoršili oproti Londýnu jen O tři nejcennější kovy. Celkově ale získali o 21 medailí méně než před čtyřmi lety.

GOLFOVÍ KRÁLOVÉ SPIETH A MCILROY: Golf se vrátil na olympijské hry po 112 letech, ovšem bez svých aktuálně nejlepších hráčů Jordana Spietha a Roryho McIlroye. Oba využili šance a vymluvili se na ziku. Je ale otázkou, zda to byl ten skutečný důvod...

Jordan Spieth.

KOMÁŘI: Viru zika se bál celý svět. V Riu ale neměl nebezpečný hmyz žádnou šanci, v tomto bodě zvládli organizátoři ochranu sportovců na jedničku. Jediným, o kom se ve spojení s nákazou viru mluvilo, byl slovenský slalomář Jakub Grigar. Ani u něj se ale nakonec onemocnění nepotvrdilo.

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...

Mohlo by vás zajímat