Úterý 15. června 2021svátek má Vít 10 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Zasedne golfová disciplinárka. Případný trest přijmu, říká Šebrle

Roman Šebrle jako golfista. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Šebrle jako golfista. | foto: ČTK

PRAHA Disciplinární komise České golfové federace bude ve čtvrtek řešit případ, jaký zřejmě dosud na stole neměla. Tedy - pokud jde o obsazení. Romanu Šebrlemu hrozí postih za to, že v předminulém týdnu opustil rozehrané mezinárodní mistrovství republiky na rány v Mladé Boleslavi a odjel do Mstětic na profesionální turnaj Czech PGA, odkud během mistrovství obdržel pozvání.

"Bude to ale teprve první jednání, kdy se všech sedm členů komise bude chtít podrobně seznámit s tím, co se stalo. Takže nepředpokládám, že bychom rozhodli hned ve čtvrtek a o případném rozhodnutí bych nerad spekuloval," sdělil šéf disciplinárky Arnošt Hejduk. "Musíme všechno posoudit s chladnou hlavou. Součástí golfových pravidel jsou ovšem i pravidla nepsaná," dodal.

Máme jediný podnět, říká šéf disciplinárky

Podle prezidenta federace Zdeňka Kodejše dostala ČGF dva podněty k zahájení řízení, podle textu na webu federace obdržela ČGF "jen s jednodenním zpožděním několik písemných podnětů, aby se chováním Romana Šebrleho zabývala a vyvodila z něj důsledky".

Z diskusních příspěvků na webu golf.cz

Ať už je Šebrle jaký je, z reakce ČGF je mi na blití. Stydím se za to, že jsem (musím) být součástí tohoto orgánu. (Marek)

A je etické odjíždět z turnaje před vyhlášením výsledků? Dle mého je to stejné jako se z turnaje odhlásit. Bude se tedy ČGF chovat obdobně k ostatním neeticky se chovajícím golfistům? (Jan)

Toto je krásny dôkaz, že amatér Šebrle je pre ľudí zaujímavejšie ako všetci ostatní "profesionálni" golfisti z Čiech a Slovenska. Šebrleho nepoznám, ale vyzerá, že za svojím cieľom si je zvyknutý ísť veľmi priamočiaro a na nejakú slušnosť sa moc neobzerať. Ale súhlasím s názorom, že ten prídavok v článku ako sa Šebrle hlásil na turnaj je minimálne rovnako mimo etiketu. (Peto)

Podle mne je reakce ČGF nepřiměřená a tiskové prohlášení mi přijde až hysterické. Vstupu Romana Šebrleho do golfu by se dalo pozitivně využít, ovšem děje se pravý opak... Jako golfistovi mi to vadí. Nevím, jestli si ČGF uvědomuje, jaký obraz golfu tímto vytváří... Já RŠ upřímně přeji, ať se mu v golfu daří. Třeba jednou na všechny golfové skeptiky udělá dlouhý nos... (Milan)

Poznámka pana Klikara ukazuje jeho úroveň. Mám pocit, že celá ČGF není moc ráda, že pan Šebrle hraje golf. (Petr)

"Osobně jsem dostal jediný podnět. Na jeho základě se komise sejde," pravil Hejduk. Olympijský vítěz, mistr světa a bývalý světový rekordman v desetiboji prý na čtvrteční jednání disciplinárky přizván nebude. "Bude-li to nutné, přizvali bychom jej někdy později. Teď si opravdu chceme všechno utříbit."

Šebrle: Už se zajímám i o nepsaná pravidla

Šéf golfové federace Kodejš se minulý týden vyjádřil, že si v otázce výše postihu pro Šebrleho netroufá předjímat, ale pravděpodobně půjde o zastavení činnosti na určitou, zřejmě kratší dobu, případně se všechno může řešit i domluvou. "Rovněž bych nerad předjímal, to by nebylo fér. Všechno je otevřené," pravil Hejduk.

Bývalý desetibojař Roman Šebrle na golfovém turnaji série Czech PGA Tour 3. května v Kuřimi na Brněnsku.

Bývalý desetibojař Roman Šebrle na golfovém turnaji série Czech PGA Tour 3. května v Kuřimi na Brněnsku.

Roman Šebrle se pustil do intenzivního golfového tréninku přibližně před rokem, po čase začal závodit a dostal se až na HCP 0,2, odkud už mu nechybí mnoho k vytouženému postupu mezi přibližně dvě stovky českých profesionálů. V okolí se o něm ví, že se do golfového tréninku pustil s vervou a zarputilostí, s jakou se až do loňského jara věnoval sedmnáct let atletice.

"Na golfu jsem byl zprvu hodně divoký, ale snad už jsem se zklidnil. Na druhou stranu se mi to asi nikdy nepodaří úplně. Pozitivní nebo negativní emoce zkrátka dám najevo. Bude mě to mrzet, ale nic s tím neudělám. Někdo řekne, že je to OK, někdo se s tím nesrovná," přiblížil Šebrle svůj život v golfovém prostředí.

"Pravidla golfu ctím a nikdy jsem je vědomě neporušil a porušovat nebudu. To bych se styděl sám před sebou. To je prostě základ, který mi sport dal, Kdybych je porušil, rád přijmu adekvátní trest," přemítal.

Roman Šebrle jako golfista.

Roman Šebrle jako golfista.

Situace z Mladé Boleslavi, kde podle šéfa federace Zdeňka Kodejše svým odjezdem porušil etická pravidla, poněkud zaskočila také jej. "Rozhodně jsem tam neplánoval hrát jen dvě kola. Když jsem ale dostal možnost jet na profesionální turnaj do Mstětic, neváhal jsem - pro mě je priorita hrát s těmi nejlepšími. Mrzí mě, jak to někteří berou, mrzí mě, že jsem to udělal. Tahle situace mě přinutila k tomu, abych se začal zajímat i o nepsaná golfová pravidla. V budoucnu bych rád podobným situacím předešel. Nebýt pozvání na turnaj ve Mstěticích, v Mladé Boleslavi bych to dohrál, i kdyby šel první dvě kola nad sto," má jasno Šebrle.

Nedělejme z golfu fotbal, trvá na svém šéf českých golfistů

Stejné stanovisko jako před týdnem. Roman Šebrle porušil etická pravidla a jeho případ začne ve čtvrtek řešit golfová disciplinárka. Prezident České golfové federace Zdeněk Kodejš je neústupný, nicméně některá jeho vyjádření působí jinak než nezaujatě.

"Je mi hrozně líto, že pan Šebrle, nebo možná spíš jeho okolí, se snaží prosazovat to, že přichází jako olympijský vítěz," řekl mimo jiné.

Četl jste diskusi na serveru golf.cz?
Četl jsem několik diskusí. Dovolím si říci, že golfisté náš postoj chápou, a negolfisté ho nechápou.

Z dvaceti diskusních příspěvků hovoří osmnáct ve prospěch Šebrleho, a dva k němu zaujímají kritické stanovisko. A zdá se, že stránky navštěvují golfisté.
Dnes je trend tahat do golfu negolfové, až fotbalové zvyky. A to nejde, golf je jiný. Já svůj názor měnit nemíním. A že internetoví diskutéři kritizují instituci, to je v Čechách obvyklé. Já se ale setkávám se staršími golfisty, a mezi nimi je téměř stoprocentně obrácený poměr. Ti se ale nezúčastní internetových diskusí.

Nebylo by možná lepší, kdyby se golfová federace snažila nějak využít Šebrleho jména, než aby ho osočovala?
To jsme si všichni představovali na začátku, ale i pan Šebrle se musí chovat jako golfista a akceptovat pravidla. Nedělejme z golfu fotbal. Kdo to chce, tak beze mě. Pravidla je třeba dodržovat, psaná i nepsaná. Odpovídal bych stejně, ať je to pan Šebrle nebo moje děti, které golf hrají. Pravidla jsou jen jedny a je mi hrozně líto, že pan Šebrle nebo spíš jeho okolí je akceptovat nechtějí a snaží se prosazovat to, že přichází jako olympijský vítěz. To mu samozřejmě velmi přeju, ale jeho zlatá medaile je z jiného sportu a prostředí. Teď je golfista a je dobré to akceptovat.

A zmíněné osočování?
Ale vždyť nikdo nikoho neosočuje.

A psaní ve smyslu, že plivl do tváře všem účastníkům turnaje v Mladé Boleslavi? Musel to psát někdo, komu Roman Šebrle evidentně leží v žaludku.
To nechci komentovat. Samozřejmě to není jako u fotbalistů, kde si možná občas plivnou do tváře opravdu. Takhle to není, to máte pravdu. Ale to, co udělal pan Šebrle, se prostě nedělá.

Z Mladé Boleslavi údajně odjeli další dva golfisté po druhém kole. Před disciplinárku jde ale jen Šebrle.
O tom nevím. Ale jsem stoprocentně přesvědčený, že neodešli hrát další turnaj.

Šebrle to ale ještě v Mladé Boleslavi vysvětlil a už před týdnem uznal, že to byla chyba. Není to tak?
Ale stalo se. Golfová federace není a nebude inkvizice, ale tady přišly podněty pro disciplinární komisi a ona musí konat. To by bylo i v jiných sportech.

V tiskové zprávě k odstoupení Romana Šebrleho z turnaje v Mladé Boleslavi, kterou lze najít na webech ČGF i golf.cz, je na konci i obsah Šebrleho emailu, kterým se snaží přihlásit se na jeden turnaj. I s tím, že jste jej dostali ve tři ráno. A poslední "nezaujatá" věta ("Udělejte si obrázek sami") zmizela teprve před pár dny. Hovoříte o etice, a tohle vám připadá etické?
Nechci hodnotit, jestli to bylo nebo nebylo úplně šťastné, ale na rovinu říkám, že na serveru federace už ten poslední odstavec není. Ale na druhou stranu bereme email pana Šebrleho jako oficiální přihlášku na oficiální turnaj ČGF, takže to není zcela soukromá zpráva. Takhle jsme to brali - byla to přihláška, ale pozdě.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO
TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO

Rozdáváme lahodné balíčky prémiových dětských příkrmů NaturNes BIO. Jsou plné dobrot z kvalitních surovin z?ekologického zemědělství, které se...