Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Závod Kolem Flander vyhrál Cancellara, Štybar skončil osmnáctý

Vítěz závodu Kolem Flander Fabian Cancellara. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítěz závodu Kolem Flander Fabian Cancellara. | foto: Reuters

Cyklistický Spartakus znovu v pravou chvíli udeřil. Fabian Cancellara vyhrál spurt čtyř uprchlíků v koncovce závodu Kolem Flander a počtvrté ve své kariéře ovládl tento klasický "monument". Také Zdeněk Štybar se dlouho držel mezi uchazeči titulu, nakonec obsadil 18. místo.

Brzy přišel o své pomocníky, bojoval proti přesilovce stáje Omega, ale nastoupil v pravý čas a patřil do čtyřčlenné skupiny, která se utkala o prvenství.

Třiatřicetiletý Fabian Cancellara znovu potvrdil, že momentálně není na světě lepšího cyklisty pro kostkové klasiky. Ve Flandrech dosáhl na svůj titul číslo tři a po svém vítězném debutu v roce 2010 obhájil loňské prvenství.

Zdeněk Štybar patřil ve finální části závodu do silné 13členné skupiny, která však byla postupně dostižena dalšími cyklisty. Ještě na Paterbergu, posledním z kopců-hellingenů, byl český cyklista 14 kilometrů před cílem ve skupince, pronásledující kvarteto uprchlíků. Jenže pak už byl jeho rezervoár sil vyčerpaný. Přesto výrazně vylepšil své umístění z loňské premiéry ve Flandrech, kdy dojel ve čtvrté desítce.

Jedna z nejslavnějších klasik opět splnila, co se od ní očekávalo. Přestože se nevyplnila předpověď, slibující déšť, nabídl závod totální, dramatickou cyklistiku, s množstvím úniků, kolizí i pádů.

Momentka ze závodu Kolem Flander.

Třikrát ležel na asfaltu belgický mistr Stijn Devolder, považovaný za jednoho z možných černých koňů závodu. Do nejvážnější kolize se však zapletl domácí Johan Vansummeren.

Třikrát se pak dotáhl za svým kapitánem Cancellarou, ale v koncovce zůstal Švýcar bez doprovodu z týmu.

Stáj Omega Pharma-Quick Step naopak kontrolovala snad 80 procent závodu, přesto na stupních vítězů chybí.

Její jezdci se v hellingenech natlačili do čela pole, často zde byli k vidění až v sedmi. K první výrazné selekci došlo na zrádné trojkombinaci kopců Kwaremont - Paterberg - Koppenberg 60 kilometrů před cílem.

Vedoucí skupina se postupně smrskla na zhruba 50 a poté na 30 jezdců. V tu chvíli ještě bojoval na jejím chvostu i druhý z Čechů, v dresu národního mistra jedoucí Jan Bárta z NetAppu.

Po dalších třech hellingenech zůstalo v popředí jen 13 cyklistů a v této nové  skupině hrála Omega výraznou přesilovku, byla zde zastoupena Boonenem, Terpstrou, Štybarem i Vandenbergehem. Bez domestiků se zde naopak ocitli Cancellara a Peter Sagan, lídr Cannondalu.

Do úniku, který se později ukázal jako jeden z klíčových, se posléze pustili Greg van Avarmaert z BMC a Vandenbergh z Omegy. Ve skupince za nimi přestala Omega tahat, v jednu chvíli favorité spíš pozorovali jeden druhého, než aby se starali o tempo, a tak je dorazily další dvě desítky jezdců.

Dvacet kilometrů před cílem měli van Avarmaet a Vandenbergh už minutu náskoku, když se za nimi vydali Vanmarcke z Belkinu - a favorit favoritů Cancellara.

Čtveřice se postupně sjela a ani poslední z kopců Paterberg (na trase už podruhé) její vedení neohrozil. Do pronásledování se marně pustili Kristoff z Kaťuše i Terpstra z Omegy, za nimi se v další čtveřici snažil Boonen a až v další skupince zůstali Sagan a Štybar.

Před rokem Cancellara odpáral svého posledního soka Sagana právě při posledním průjezdu Paterbergem. Tentokrát rozhodl až závěrečný spurt.

Posledních 500 metrů bylo ve znamení až dráhařského vyčkávání, než udeřil švýcarský "Spartakus". A byl to úder, na nějž nikdo nedokázal odpovědět. Za ním finišovali van Avarmaet a Vanmarcke, zatímco čtvrtý Vandenbergh zůstal pod stupni vítězů.

Cancellara nyní může za týden na trati Paříž-Roubaix potřetí usilovat o tolik ceněný "kostkový" double, na který dosáhl v roce 2010 i loni.

Zdeněk Štybar dokončil i čtvrtou svoji letošní klasiku ze seriálu World Tour v první dvacítce. Dvě další na něj nyní čekají: za týden Paříž-Roubaix a za dva týdny Amstel Gold Race.

Cyklistický jednorázový závod Kolem Flander (WorldTour) - 259,8 km

1. Cancellara (Švýc./Trek) 6:15:18, 2. Van Avermaet (Belg./BMC Racing), 3. Vanmarcke (Belg./Belkin), 4. Vandenbergh (Belg./Omega Pharma-Quick-Step) všichni stejný čas, 5. Kristoff (Nor./Kaťuša) -8, 6. Terpstra (Niz./Omega Pharma-Quick-Step) -18, ...18. Štybar (ČR/Omega Pharma-Quick-Step) -1:25, 31. Bárta (ČR/NetApp) -1:43.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...