Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Sport

Zdravá formule jedna? Nejpozději v roce 2030 zcela omezí CO2

ilustrační snímek foto: ČTK/AP

Formule 1 si poprvé v historii stanovila strategii udržitelného rozvoje a vyhlásila cíl být nejpozději v roce 2030 uhlíkově neutrální.
  13:45

Hamilton je pošesté mistrem světa, na Schumachera mu schází už pouze jeden titul

Společnost Liberty Media vlastnící světový šampionát, který bude mít příští rok 22 zastávek po celém světě, uvedl, že projekt omezení CO2 začíná okamžitě.

„Uvědomujeme si, jakou roli musejí hrát všechny organizace v boji s tímto globálním problémem. Doufám, že budeme mít výrazný pozitivní vliv na prostředí a společnost, v níž fungujeme,“ uvedl šéf Liberty Media Chase Carey.

Slíbil, že do roku 2025 budou všechny Velké ceny F1 pořádány podle zásad udržitelnosti. 

Na závodech budou využívány pouze udržitelné materiály, veškerý odpad bude znovu použit nebo recyklován a budou zakázány plasty na jednorázové využití. 

Fanouškům navíc budou poskytovány pobídky, aby se na závody dopravili „zelenější“ cestou.

Carey uvedl, že současné šestiválcové hybridní turbo motory, jež se využívají ve formuli od roku 2014, jsou nejúčinnější motory na světě. Přinášejí totiž nejvíce výkonu s nejmenším množstvím paliva.

„Věříme, že F1 bude stále lídrem automobilového průmyslu a bude spolupracovat s energetickým a automobilovým sektorem na tom, aby představila první uhlíkově neutrální hybridní spalovací motor,“ dodal Američan.

3. LISTOPADU: HAMILTON MISTREM SVĚTA POŠESTÉ. Už jen jeden titul mu chybí na...
David Coulthard na úvodním představení Velké ceny Vietnamu.

Velkým bojovníkem za udržitelný rozvoj je šestinásobný mistr světa formule 1 Lewis Hamilton. 

Britský pilot Mercedesu, jenž se stal veganem, v říjnu novinářům řekl, že prodal svůj soukromý tryskáč, omezil lety za zábavou a zakázal ve svém domě užívání jednorázových plastů.

Autor: