5. prosince 2011 22:12 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Zesláblý Bank se nevzdává. Závodit v SP bude dál

Ondřej Bank. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ondřej Bank. | foto: Reuters

PRAHA Český sjezdař Ondřej Bank našel další skulinku v pravidlech a rozhodl se, že ještě minimálně sedm závodů Světového poháru v této sezoně pojede. Po nedělním 46. místě v obřím slalomu v americkém Beaver Creeku se celý den rozhodoval, jestli po nevydařeném návratu po vážné nemoci do "bílého cirkusu" ukončí sezonu, či nikoliv. "Bojujeme," řekl z USA jeho kouč a bratr Tomáš Bank.

Sjezdařova situace je nezáviděníhodná. Skoro půl roku v létě nestál na lyžích, neznámý virus ho na několik týdnů upoutal na lůžko, Bank přišel o 15 kilogramů tělesné hmotnosti. Nestihl pořádně otestovat nové boty ani lyže, jeho kondice není stoprocentní a v brankách intenzivně trénoval všehovšudy šest dní. "Nemohl jsem čekat, že tady začnu hned všechny porážet," přiznal Ondřej Bank. "Ale strašně mě to bavilo," dodal.

S koučem seděli na pravidly celý den a dumali. Regule se totiž každou chvíli mění, ani sjezdaři je pořádně neznají. I proto v nich Bankové nyní nalezli možnost, že po odjetých čtyřech závodech v každé disciplíně se může závodník opět přihlásit zpět ke statutu zraněného lyžaře. FIS body, podle nichž se nasazuje na start, se mu sice budou snižovat rychleji, ale pořád by to pro Banka bylo výhodnější, než kdyby končil pravidelně v páté desítce výsledkového pořadí jako v Beaver Creeku.

Při nejhorším zatáhneme za ruční brzdu

"Po těch trénincích by to byl zázrak, kdybych jezdil stejně rychle jako ostatní. Chceme to za běhu zkusit dotrénovat, dotestovat, když se to bude vyvíjet dobře, tak to riskneme. Když budeme vidět, že na to nemám, tak zatáhneme za ruční brzdu a po těch čtyřech závodech to zabrzdíme," uvedl Bank.

Čtvrtý obří slalom čeká Banka v Adelbodenu na začátku ledna, čtvrtý slalom o několik dní dříve v Záhřebu. "Můžu to aspoň zkusit. Cítím se dobře, nechce se mi říct, že na to kašlu, i když by to bylo asi rozumné," uznal.

Třebaže se mu závod nepovedl, v Beaver Creeku zažil závodní adrenalin, potkal kamarády, rozbil stereotyp. "Strašně mě to bavilo po těch útrapách. I když jsem nejel dobře, tak jsem z toho měl radost," popsal své rozpoložení lyžař, jehož čeká nejbližší obří slalom už v úterý opět v Beaver Creeku.

 "Bylo to ale hodně těžké rozhodnutí, když si uvědomím, že před dvěma měsíci jsem nebyl schopen se pohnout rychle, závodil jsem maximálně z babičkama do obchodu na kole, a teď normálně lyžuju," uvedl. "Nechce se mi jet domů a koukat na kámoše, jak si závodí," řekl.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ÚDRŽBÁŘ-MECHANIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč