Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skvělý běh, nejistá střelba. Biatlonistky skončily ve štafetě čtvrté

Sport

  15:30
LAURA (Od našeho zpravodaje) - České biatlonistky v závěrečném závodě na olympijských hrách zůstaly pouze o jedno místo za medailovými stupni. Štafeta ve složení Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková doběhla na čtvrtém místě se ztrátou minuty a půl na vítěznou Ukrajinu. Stříbro bere Rusko, bronz Norsko.

Gabriela Soukalová odjíždí ze střelnice. foto: MAFRA - Michal Sváček

České biatlonistky v cestě za senzační medailí zdržela špatná střelba. Každá členka štafety minimálně dvakrát chybovala a dohromady musely využít celkem čtrnáct náhradních nábojů, což byl vůbec druhý nejhorší výsledek ze všech.

Běžecky ovšem patřily k nejrychlejším a především díky fantastickému výkonu Gabriely Soukalové málem dosáhly i na medaili. K bronzu jim nakonec scházelo 46 sekund. I tak čtvrté místo znamená nejlepší výsledek v olympijské historii.

"Není důvod, proč být smutný, je to nejlepší výsledek v sezoně. Se čtrnácti dobíjenimi zajet čtvrté místo, to je super. To je nejvíc nejlepší," řekla Soukalová.

ON-LINE PŘENOS ZDE

Kouč Šikola překvapivě vsadil v úvodu na 23letou Evu Puskarčíkovou, dvaadvacátou z vytrvalostního závodu. Mladá biatlonistka ovšem nerozeběhla štafetu ideálně: čtyři chyby na střelnici, minutová ztráta a jedenáctá pozice.

Některé soupeřky - mezi nimi i favoritky - ovšem dopadly ještě mnohem hůře. První kolo mělo na závodní pole drtivý dopad. Němka Preusseová spadla a nabrala si do zbraně sníh, který ji pak na dlouhé minuty uvěznil na střelnici, Francouzka Brunetová dokonce omdlela a zdravotníci ji odnesli na nosítkách.

V úvodu se nedařilo se ani Běloruskám nebo Norkám. V čele tak upalovalo osamocené trio Itálie, Rusko, Ukrajina.

Brzy se však okruhem prohnalo tornádo jménem Gabriela Soukalová. Vytáhlá blondýna po dvou kilometrech na běžkách stáhla na vedoucí Itálii čtrnáct vteřin a letěla po mokrém sněhu ze všech nejrychleji.

Sedmá přijela na střelnici, odstřílela s nulou a dostala české družstvo na páté místo. Na poslední střelbě dvakrát zaváhala, přesto předávala jako druhá se ztrátou 27 sekund na Ukrajinu. Na trati bez námahy přesvištěla i Rusku Zajcevovou. Byl to ohromný výkon.

Třetí v partě, Jitka Landová se ovšem na střelnici zdržela poměrně dlohou dobu. Musela třikrát dobíjet a ztratila stříbrnou pozici. Předstihla ji štafeta Ruska, Norska i Kanady. Běžela však solidně a na trati své chyby alespoň částečně vykoupila.

Trenér pak trnul jak zvládne klíčovou střelbu vestoje. A opět se musel zhrozit. Úvodní dvě rány letěly mimo!

Dosud nejslabší z českého kvarteta se však vzchopila, další terče už klaply a dobrým běžeckým výkonem podpořila šance na historický úspěch. Předávala jako šestá, což byl před závodem vytyčený cíl.

Finišmenka Vítková k mizernému střeleckému výkonu českého družstva přidala další dvě chyby, ale zdolala alespoň kanadskou štafetu. Do cíle tak dorazila rozjásaná na čtvrté místě, v nejlepším českém výsledku na olympijských hrách.

"Kdyby nám před závodem někdo řekl, že budeme čtvrté, tak bychom ho považovaly blázna," usmála se Puskarčíková. "Ale když se teď podívám na výsledky a počty dobíjení, tak se tedy divím, že jsme skončily takhle vysoko."

Biatlon: Ženy - štafeta 4x6 km

1. Ukrajina (Vita Semerenková, Džymová, Valj Semerenková, Pidhrušná) 1:10:02,5 (0 tr. okruhů + 5 dobíjení), 2. Rusko (Romanovová, Zajcevová, Šumilovová, Viluchinová) -26,4 (0+4), 3. Norsko (Hornová, Eckhoffová, Flatlandová, Bergerová) -37,6 (0+5), 4. ČR (Puskarčíková, Soukalová, Landová, Vítková) -1:23,2 (0+14), 5. Bělorusko -1:30,9 (1+8), 6. Itálie -1:40,8 (1+9), 7. USA -2:11,7 (0+13), 8. Kanada -2:19,0 (2+12), 9. Švýcarsko -2:31,8 (0+9), 10. Polsko -2:31,9 (4+8).

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...