Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Zkušený Koukal hledá cestu z krize. 'Vždycky jsem to uměl,' vzpomíná

Martin Koukal | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Koukal | foto: ČTK

PRAHA Koukalovy váhavé rozjezdy do sezon se již staly takřka tradicí. Většinou se ale tenhle protřelý a patřičně šikovný lyžař jakýmsi záhadným způsobem nakonec dokáže na vrchol zimy připravit. Viz naposledy jeho excelentní představení na posledním úseku bronzové štafety při vancouverské olympiádě.

Minulý týden převzal v Liberci ocenění pro nejlepšího sportovce okresu, o víkendu si ale na sprinterských tratích ve Vesci při závodech Světového poháru nenadělil ani trochu radosti. 

"Víkend se mi nepovedl," utrousil otráveně. "Čtyři poslední roky se zkraje sezony pokaždé dostanu do stavu řekněme hluboké deprese. Já to ale snad už asi k cestě na vrchol potřebuju... Prostě nejdřív spadnu na dno, a od něj se teprve odrážím k lepším výsledkům." 

Koukal už je na záchranářské práce na poslední chvíli po boku svého trenéra Jana Baranyka zkrátka zvyklý. Dost možná, že by si bez nich už ani ten správný adrenalin ve stopě neužil. "Zatím se nám pokaždé podařilo cosi vymyslet, takže věřím, že se to povede i teď," chytá se naděje, že do světového šampionátu v Oslu odkudsi z hlubin formu znovu vydoluje.

Reprezentační trenér Miroslav Petrásek by bezpochyby jeho víře také rád uvěřil, zatím ale z jeho tváře navzdory vynikajícím výsledkům Bauera, Jakše a nyní i Kožíška příliš klidu vyčíst nelze. Jeho dlouhé roky piplané dítě jménem štafeta totiž zatím úpí v rozvalinách. Muž třetího úseku Jiří Magál kvůli nemoci už měsíc nezávodil a Koukalovi se pro změnu nedaří seškrábnout ze skluznic lepidlo.

Ještě je čas...
"Do Osla nám zbývá ještě měsíc a půl času," počítá Petrásek. "Doufejme tedy, že je to dostatečný čas, aby se forma zlepšila a my mohli bojovat ve štafetě jako minule. Osobním trenérům ale do jejich práce zasahovat nehodlám, právě oni se totiž letos o přípravu svých svěřenců víceméně starali. Kdyby ale za mnou přišli, že potřebují poradit, rádi jim v nároďáku všichni pomůžeme."

Koukal si myslí, že hledání formy se pozdrželo i kvůli dosavadnímu nabitému programu Světového poháru. "Mezi závodama jsem měl pokaždé maximálně pět dnů na trénink; jenže to je čas maximálně na nějaké udělávky, ale rozhodně ne na nic pořádnýho. Musím teď proto tři tejdny pořádně zatrénovat. Kvalitní objem, sílu a pak všechno převést do rychlosti. Plánuje se to jednoduše, co?"

Jan Baranyk mluví ve stejné tónině: "Musíme teď zachránit Martinovu pověst a udělat všechno pro to, aby vůbec na šampionát jel. Věřím mu, ale musí se trochu srovnat. Není už nejmladší, a měl by se teď proto koncentrovat jen na přípravu a všechny starosti kolem škrtnout. Asi odjedeme pryč a někde se zavřeme..."

I dvaatřicetiletý Koukal se letmo o svém věku zmínil: "Svůj věk už mám, to je fakt. Takže i kdyby se to letos zachránit nepodařilo, svět se nezboří..." Na onen zbořený svět má možná Petrásek trochu jiný názor, nicméně Koukalův příběh uzavřel po svém: "Sport je holt někdy sviňa a nikdo z nás nemládne..."

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Roman Berbr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Roman Berbr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Roman Berbr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!