5. října 2011 13:09 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Žokej Váňa: Asi nejsem starej, když mě favorizují

Žokej Josef Váňa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žokej Josef Váňa. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Je mu osmapadesát, kondici si udržuje plaváním, jízdou na kole či na inlinech, ale hlavně se chystá na svůj 25. start ve Velké pardubické. Josef Váňa, legenda, ikona a rekordman slavného dostihu, chce být opět při tom. A nejen to. Nezničitelný žokej a trenér chce v neděli vyhrát. Poosmé!

LN Jak se cítíte před svou pětadvacátou Velkou pardubickou?
Úplně stejně jako před tou první, bylo to v roce 1985.

LN Cožpak jste tehdy jako nováček nebyl vyklepaný?
Bylo mi dvaatřicet a byl jsem přesvědčený, že Paramon přeskočí i stodolu. Bohužel jsme ale spadli na Hadím příkopu. Přesto jsme nakonec byli druzí.

LN Bral byste teď druhé místo?
Kdyby byl některý z mých koní přede mnou, tak by mi to nevadilo. Pepík Bartoš pojede se Sixteen a můj syn Pepča na Lirainovi.

LN Zdravotně jste na tom dobře?
Před dvěma týdny se mi dostala do inlinové brusle luční kobylka, já si toho nevšiml a brusli si obul. Udělala se mi pod kotníkem taková bulka, ale v pondělí už jsem si v Karlových Varech dal zase svých deset koleček. Už je to snad dobré.

LN A vaše tradiční bolístky? Kyčle, kolena, loket...?
Dobrý, jen loket už asi lepší nebude. Jak se jím něčeho dotknu, cítím brňavku. V dostihu budu mít speciální chránič. A kdybych i přesto ztratil bičík? Holt budu muset vyhrát bez něho... (smích) Vyhrát Velkou, to je sen každého žokeje.

LN Ale o osmém vítězství zatím můžete snít jenom vy.
S tím nic nenadělám!

Žokej Josef Váňa vyhrál 120. ročník Velké pardubické


LN Před několika dny jste rozvířil hladinu kritickými slovy na adresu marketingu Velké pardubické, která má už sedm let stejnou dotaci 4,5 milionu.

Jen jsem upozornil na fakta. Nikdy jsem se o to nestaral, ale když jsem se dozvěděl, za jakých podmínek je Velká pardubická sponzorovaná, tak se mi to samozřejmě nelíbí. V Meranu je dotace na Gran Premio nějakých 360 000 eur, to je o jiných penězích.

LN Petr Buchal, ředitel Dostihového spolku, ale oponuje, že fotbalová Sparta taky nemá rozpočet Barcelony...
Pak ale nemůžeme počítat s tím, že sem přijedou vítězové velkých dostihů ze zahraničí. S nimi prestiž Velké stoupá, bez nich jde dolů.

LN Chcete říct, že sponzoring Velké pardubické není dobře organizovaný?
Už dávno mělo proběhnout výběrové řízení. Za tu reklamu, kterou Velká udělá jakémukoli sponzorovi, jsou dotace neadekvátní. Na to nemusím být krizový manažer.

LN Nemáte obavy, že jste si nové vedení pořádajícího Dostihového spolku, které tvoří lidé z pardubického magistrátu, popudil?
Asi jsem si je popudil. Ale úmysl to nebyl. Já byl spíš naštvaný, že když jsme tam v zimě přišli se šéfem Jockey Clubu Václavem Lukou a nabídli pomocnou ruku, tak nám řekli, že na tom chceme zbohatnout.

LN Nebojíte se ani toho, že vám „politikaření“, do kterého jste se v poslední době pustil, odvede soustředění od nedělního dostihu?
Na politiku kašlu, říkám jen to, co cítím a co si myslím. Žádné trauma z toho nemám. Víte, co je největší průšvih? Že pardubické závodiště je politický konflikt. Já jsem místostarosta v Chyši proto, že jsem tam dvě volební období byl něco platný, tak jsem se nechal zvolit do třetího. Pak se na to vykašlu.

LN Vaším cílem pro 121. ročník Velké je zajisté vítězství.
Asi budu favorit, takže doufám, že sázkaře nezklamu. A není to můj problém, já na dostih nesázím.

LN S Tiumenem zaútočíte na zlatý hattrick. V jaké je pohodě?
Není na tom hůř než loni a předloni. Jen začal trošičku chlupatět, ale to je asi dáno tím, že rána už jsou na Karlovarsku chladnější.

LN Odpadl vám velký soupeř Baggio, což vaši roli favorita zvýraznilo. Cítíte větší napětí?
Počkejte, ještě nejsme na startu, ve čtvrtek půjdeme poslední práci. Je mi líto pana doktora Olehly, že se mu tohle s Baggiem stalo, ale to se může stát každému. Zraní se atlet, fotbalista i koník. Anapětí? Prosím vás, po těch letech... Sám vím nejlíp, co to je, projet Velkou pardubickou. A taky vím, co všechno se musí sejít, když ji chcete vyhrát.

LN Předloni s vámi a Tiumenem nikdo nepočítal, loni už leckdo zvedal prst a nyní se s vámi počítá hodně. Ani to s vámi nic nedělá?
Já myslel, že pořád slyším, jak jsem starej a opotřebovanej! (smích) Když mě ale favorizují...

LN Nejstarší vítěz Velké Vladimír Hejmovský měl při triumfu v roce 1951 59 let, to bude příští rok i vám. Chcete se mu vyrovnat?
Na to nemyslím. Spíš mě mrzí, že mi teď nepřijede fandit Karel Gott. Dohodli jsme se, ale zapomněl, že má koncert. Tak mi slíbil, že přijede příští rok, proto bych rád jel pošestadvacáté. (úsměv)

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?