Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Žokej Váňa: Tiumen formu má. Zbývám já

Sport

  9:10
PRAHA - Nejdůležitější poznatek nestárnoucího a nezničitelného žokeje Josefa Váni (58) po víkendové třetí kvalifikaci na Velkou pardubickou? Tiumen má formu, ale on sám musí přidat. A nesmí si dávat na lačno cappuccino. Je však zřejmé, že říjnový 121. ročník slavného dostihu nepřijde o svou ozdobu. A legendu.

Legendární žokej Josef Váňa foto: ČTK

S Tiumenem jste vyhráli podobným závěrem jako při loňské Velké. Oddechl jste si?
Neměl jsem proč! A závěr byl jasnější než při Velké. Je to mnohem lepší, než kdybych zase spadl, jako se mi to dvakrát povedlo v červenci. To bych byl pro ty mladé trouba, že vůbec lezu do sedla.

Měl jste z pádu obavy?
Kdybych je měl, tak tam nelezu. Zkrátka bylo třeba jezdit tak, abych mladým nedal šanci, i když hlavně po pádu v Albertovci jsem musel jezdit trošičku opatrněji. Tedy vnější stopou. Takovou, kterou bych za normálních okolností nejspíš nejel.

Proč jste vlastně do dostihu šel, když Tiumen se jako obhájce nemusí kvalifikovat?
Nemusí, tak je to psáno. Šel jsem, aby se koník rozzávodil a taky abych si dokázal, že na to pořád mám.

Takže jste se přesvědčil?
Spousta mých kamarádů tvrdí, že už na to nemám. Ale to je jejich problém. Sám přece musím vědět, co můžu a co ne. A myslím, že můžu. (úsměv)

Za cílem jste zmínil slabost po střevních problémech. O co šlo?
To se mi stalo už potřetí. Před červencovým Albertovcem jsem si dal cappuccino a pak pořád chodil na záchod. To samé před tenisem s Jirkou Novákem v Břeclavi. A teď znovu. Není problém cappuccino po obědě, ale na lačno. Teď už stoprocentně vím, že na benzinkách si dávat cappuccino nemůžu.

Překvapil vás něčím Tiumen?
Byl to svižný dostih a já netušil, že hned po startu bude mít takovou chuť jít dopředu. On spíš mívá problém, aby nebyl hodně vzadu nebo poslední. Ale jinak mě nepřekvapil. Je to dobrý kůň, nejlepší u nás. Začátkem července jsme spolu jeli dostih v Pardubicích, tam se mi uvolnilo sedlo a skončili jsme pátí. Jinak by se soupeři zametl. Nebyli to tak dobří koně jako teď. O to je tohle vítězství cennější.

Na Tiumena pějete samou chválu, sebe jste také ujistil, že na to máte. Takže v říjnu v Pardubicích společně zaútočíte na zlatý hattrick a na vaše osmé vítězství?
Pokud budu zdravý a koník taky, proč ne? Zkusit se to přece musí! Tiumen má formu, snad ne příliš brzy. Je to ovšem tak dobrý kůň, že sehnat pro něj náhradního žokeje by byl ten nejmenší problém. Musím přidat.

V čem musíte přidat?
Musím se vykašlat na všechno, co mě okrádá o čas, a věnovat se koním a svojí fyzičce. Jezdit víc na kole, na inlinech. A plavat.

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...