Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Žokej Váňa: Tiumen formu má. Zbývám já

Legendární žokej Josef Váňa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Legendární žokej Josef Váňa | foto: ČTK

PRAHA Nejdůležitější poznatek nestárnoucího a nezničitelného žokeje Josefa Váni (58) po víkendové třetí kvalifikaci na Velkou pardubickou? Tiumen má formu, ale on sám musí přidat. A nesmí si dávat na lačno cappuccino. Je však zřejmé, že říjnový 121. ročník slavného dostihu nepřijde o svou ozdobu. A legendu.

S Tiumenem jste vyhráli podobným závěrem jako při loňské Velké. Oddechl jste si?
Neměl jsem proč! A závěr byl jasnější než při Velké. Je to mnohem lepší, než kdybych zase spadl, jako se mi to dvakrát povedlo v červenci. To bych byl pro ty mladé trouba, že vůbec lezu do sedla.

Měl jste z pádu obavy?
Kdybych je měl, tak tam nelezu. Zkrátka bylo třeba jezdit tak, abych mladým nedal šanci, i když hlavně po pádu v Albertovci jsem musel jezdit trošičku opatrněji. Tedy vnější stopou. Takovou, kterou bych za normálních okolností nejspíš nejel.

Proč jste vlastně do dostihu šel, když Tiumen se jako obhájce nemusí kvalifikovat?
Nemusí, tak je to psáno. Šel jsem, aby se koník rozzávodil a taky abych si dokázal, že na to pořád mám.

Takže jste se přesvědčil?
Spousta mých kamarádů tvrdí, že už na to nemám. Ale to je jejich problém. Sám přece musím vědět, co můžu a co ne. A myslím, že můžu. (úsměv)

Za cílem jste zmínil slabost po střevních problémech. O co šlo?
To se mi stalo už potřetí. Před červencovým Albertovcem jsem si dal cappuccino a pak pořád chodil na záchod. To samé před tenisem s Jirkou Novákem v Břeclavi. A teď znovu. Není problém cappuccino po obědě, ale na lačno. Teď už stoprocentně vím, že na benzinkách si dávat cappuccino nemůžu.

Překvapil vás něčím Tiumen?
Byl to svižný dostih a já netušil, že hned po startu bude mít takovou chuť jít dopředu. On spíš mívá problém, aby nebyl hodně vzadu nebo poslední. Ale jinak mě nepřekvapil. Je to dobrý kůň, nejlepší u nás. Začátkem července jsme spolu jeli dostih v Pardubicích, tam se mi uvolnilo sedlo a skončili jsme pátí. Jinak by se soupeři zametl. Nebyli to tak dobří koně jako teď. O to je tohle vítězství cennější.

Na Tiumena pějete samou chválu, sebe jste také ujistil, že na to máte. Takže v říjnu v Pardubicích společně zaútočíte na zlatý hattrick a na vaše osmé vítězství?
Pokud budu zdravý a koník taky, proč ne? Zkusit se to přece musí! Tiumen má formu, snad ne příliš brzy. Je to ovšem tak dobrý kůň, že sehnat pro něj náhradního žokeje by byl ten nejmenší problém. Musím přidat.

V čem musíte přidat?
Musím se vykašlat na všechno, co mě okrádá o čas, a věnovat se koním a svojí fyzičce. Jezdit víc na kole, na inlinech. A plavat.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.