Teploty okolo mínus padesáti stupňů Celsia, vítr dosahující rychlosti čtyřicet až šedesát kilometrů v hodině. To jsou podmínky, které musí horolezci v zimních časech akceptovat, pokud chtějí zdolat druhou největší horu světa K2, jež se nachází v pohoří Karákóram v Asii.
„Když jsem přespával v osmi tisíci metrech, tak logicky foukalo hrozně moc. V tu chvíli je už ale člověk vylezlý tak nahoře, že to nejde změnit, šlo se vracet už pouze přes druhou stranu kopce,“ říká pro Lidovky.cz jeden z nejzkušenějších horolezců současnosti Marek Holeček.
Do výzvy pokořit legendární K2 se pustili během páteční noci zkušení horolezci John Snorri, Juan Pablo Mohr a Muhammad Ali Sadpara se synem Sajídem, aby vyrazili ze třetího výškového tábora a využili příznivého počasí. Sajíd Sadpara se ale musel od celé skupiny ráno odpojit kvůli porouchanému kyslíkovému přístroji a po návratu do základního tábora čekal na zbytek party. Nedočkal se...
Během noci se ale prudce zhoršilo počasí a trojice horolezců se už nevrátila, Sajíd tak zavolal o pomoc. Kvůli nepříznivým podmínkám se ale nemohla začít pozemní záchranná mise, na pomoc tak vyrazily armádní vrtulníky, ty ale doposud nenašly žádné stopy.
Pakistan resumes search for three missing K2 climbers. Juan Pablo Mohr of Chile, Muhammad Ali Sadpara of Pakistan and John Snorri of Iceland went missing on Friday at Bottleneck gully just 300 metres shy of the 8,611-metre mountain peak pic.twitter.com/EqAhnlRPd5
— TRT World (@trtworld) February 9, 2021
„Upřímně si myslím, že není reálné, aby byli na živu. Šance zmizela už v den, kdy se měli vrátit zpátky. Ta výprava šla s kyslíkem, což znamená, že jim musel zákonitě dojít, ta změna je pak obrovský šok pro tělo. Nebavme se teď o sportovním výkonu, ale když vám jedna ze zažitých věcí vypadne (kyslík), tak to rozhoduje o všem. Vítr tam fouká rychlostí čtyřicet až šedesát kilometrů za hodinu, pocitová teplota je tak okolo -70 stupňů, člověk je zmražený jako rybí filé a žádná kombinéza mu nepomůže. Kéž bych se ale mýlil,“ myslí si Holeček.
Dobytí vrcholu K2 je vedle výstupu na Annapurnu 1 považováno horolezci obecně jako ten vůbec nejnebezpečnější (a nejtěžší) oříšek, což potvrzují i statistiky, na vrcholu do prosince 2018 stanulo 367 lidí, naopak 86 výstup (nebo cestu zpět) nepřežilo, v roce 2008 na ní našla smrt skupina hned 11 horolezců.
Vůbec první skupinou, které se povedl zimní výstup, byla parta deseti nepálských horolezců, kterou vedl Nirmal Purja. Sedmatřicetiletý Nepálec vystoupil na všech čtrnáct osmitisícovek během šesti měsíců.
„Jak velí horolezecký kodex, vždycky je největší výzvou zdolávat podobné vrcholy bez co nejmenšího počtu podpůrných věcí. Osmitisícovky se staly symbolem horolezectví, ale z mého pohledu se nejedná o naprostý vrchol. Hrozně moc záleží na kvalitě lezců, za pomocí šerpíků (etnikum obývající pohoří Himálaj v Nepálu, pozn. red.) je vše snazší, samozřejmě se ale člověk zároveň stává zranitelnějším (šerpů využívají často slabší horolezci bez dostatečných zkušeností),“ zdůrazňuje Holeček.
Na K2 dosud vystoupilo šest Čechů. Prvním byl Josef Rakoncaj v letech 1983 a 1986. Dalšími českými pokořiteli nebezpečné hory byli Libor Uher (2007), Pavel Bém (2012), Radek Jaroš a Jan Trávníček (oba 2014). První Češkou, která zdolala bájný vrchol, byla v červenci loňského roku Klára Kolouchová.