29. června 2014 21:36 Lidovky.cz > Sport > MS fotbal 2014

Prohru beru na sebe, ale Robben filmoval, zlobil se trenér Mexičanů

Mexický trenér Miguel Herrera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mexický trenér Miguel Herrera. | foto: Reuters

FORTALEZA/PRAHA Jeho řeč netrvala dlouho. "Je to mistrovství světa, na kterém všechno šlo proti Mexiku," prohlásil Miguel Herrera. Trenér mexických fotbalistů těžko vydýchával závěr osmifinálové bitvy proti Nizozemsku (1:2). Pochopitelně měl na mysli penaltu v nastaveném čase.

Mexiko v osmifinále světového šampionátu podlehlo pošesté za sebou. V neděli ve Fortaleze však bylo blízko k tomu, aby nezdary zlomilo. Dlouho vedlo, ale dvě minuty před koncem soupeř vyrovnal. "Ten gól jsme si zasloužili, protože jsme nechali volného Sneijdera," uznal mexický kouč.

Ale pak... "Robben třikrát za zápas nafilmoval pád a rozhodčí s tím nic nedělal nic," doplnil rozzlobeně. Herrera si během šampionátu vysloužil velké sympatie, legendární se staly jeho bláznivé oslavy. Ale po osmifinále si svými komentáři uškodil.

"Miguel Herrera obvinil Robbena z filmování a řekl, že sudí si penaltu vymyslel," napsal reportér BBC, který byl na místě.

Robben skutečně třikrát v pokutovém území upadl, ale dvakrát mu k zemi pomohli Herrerovi svěřenci. V první půli nizozemského útočníka nejdřív nakopl zezadu Marquez a vzápětí další z beků Moreno ho razantním skluzem sestřelil.

Co je? Arjen Robben gestikuluje směrem k rozhodčím.

Co je? Arjen Robben gestikuluje směrem k rozhodčím.

Jenže portugalský sudí Proenca evidentní faul neodpískal. Předtím nechal bez povšimnutí sporný zákrok nizozemského obránce Vlaara na pronikajícího Herreru.

Ten si míč chtěl přistrčit hlavou, ale Vlaar mu ho ukopl. Mexiko krátce po půli vedlo díky pěkné ráně Dos Santose. Ale pak přestalo hrát. "Po vedoucí brance jsme se stáhli moc dozadu, to nás stálo vítězství. Beru to na sebe," uznal mexický trenér.

Jeho tým poškodili sudí ve skupině. Proti Kamerunu neuznali Mexiku dva regulérní góly kvůli domnělým ofsajdům. Proti Chorvatsku neodpískali penaltu za ruku Srny. Oba duely však Mexičané vyhráli.

Mexiko dělilo od úspěchu pár minut

Ještě než soupeř vyrovnal a v nastavení vstřelil vítězný gól, Robben v pokutovém území padá podruhé. Rozhozen při souboji úmyslně zakopl o ležícího Layúna. Ne, tohle faul opravdu nebyl, sudí Proenca správně nepískal.

V nastavení se Robben probil do vápna znovu, nejdřív se vyhnul skluzu Reyese. Míč zastavil u zadní čáry a levačkou si ho posunul do hřiště kolem Marqueze. Mexický kapitán hrající 124. reprezentační zápas mu dráhu přeťal pravačkou. Robben přes jeho nohu padá. I když pádu přidal, Marquez se faulu dopustil.

"Mexiko tu mělo opravdu dobrý tým. Ve všech předchozích zápasech skvěle bránili a proti nám to potvrdili. Když jsme prohrávali, byla to pro nás těžká situace. Ale bojovali jsme," řekl Robben.