14. prosince 2008 11:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Švédská policie zatkla vraha z Ostravy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 18Diskuse
Pistole. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pistole. | foto: ČTK

OSTRAVA Švédští policisté zatkli ve Stockholmu devětatřicetiletého cizince odsouzeného českou justicí za vraždu spáchanou téměř před osmi lety v ostravském baru.

Muharem Fejzullahu z bývalé Jugoslávie v lednu 2001 v ostravském baru zastřelil Ukrajince a dalšího vážně zranil. Při svém řádění náhodně zasáhl jedenadvacetiletou dívku. Hned po činu střelec z Česka uprchl, ostravský krajský soud mu jako uprchlému vyměřil 14 let vězení.

Dopadeného vraha si převzali ostravští policisté na letišti v Praze-Ruzyni ve čtvrtek večer, informovala mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

"Muž měl pobývat na Balkáně v zemích, se kterými nemá Česká republika dohodu o vydávání osob (extradici). Osudnou se odsouzenému stala cesta do Švédska, kde byl muž zatčen díky mezinárodnímu zatykači i existenci mezinárodní smlouvy o vydávání osob," dodala mluvčí.

Zatčený cizinec vraždil nad ránem v ostravském baru Venuše 21. ledna 2001. Konflikt vyprovokovala hádka kvůli ženě. Ukrajince totiž doprovázely dvě dívky a cizinec je podle svědků obtěžoval a chtěl s nimi tančit. To se nelíbilo jejich společníkům. Fejzullahu neunesl odmítnutí a rozhodl se sokům pomstít. Vyšel před bar, kde se vyzbrojil legálně drženou pistolí. O několik okamžiků později vtrhl zpět do podniku a začal po Ukrajincích střílet.   

Vypálil nejméně deset ran. Sedmadvacetiletého Ukrajince zasáhl do plic a muž v nemocnici zemřel. Pak podle soudu začal pronásledovat jeho o dva roky mladšího společníka, který opakované výstřely do břicha, beder, předloktí i levé paže přežil. Při střelbě byla zraněna také jednadvacetiletá Češka.

Ihned po střelbě Fejzullahu z baru utekl, odjel do svého bytu v Ostravě-Hrabůvce a poté opustil republiku. Podle policistů se prý ukrýval někde na území Makedonie či Albánie.

Muž byl obžalován z vraždy, pokusu o vraždu, výtržnictví a obecného ohrožení. V řízení proti uprchlému byl obžalovaný odsouzen ke čtrnáctiletému trestu odnětí svobody. Odpyká si jej ve věznici s ostrahou.
Lidovky.cz, ČTK
  • 18Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz