Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Svět

Abe žádá Japonce o pomoc v boji s koronavirem. Ujišťuje, že toaletního papíru je dostatek a že LOH budou

Japonský ministerský předseda Shinzo Abe přednesl řeč ze své kanceláře v Tokiu ohledně koronaviru. Přislíbil, že vláda do deseti dnů uvolní 270 miliard jenů (57,7 miliard korun) z rozpočtových rezerv na mimořádná opatření týkající se koronaviru. foto: ČTK/AP

Tokio - Japonský premiér Šinzó Abe v sobotu vyzval veřejnost, aby se v následujících týdnech podílela na „těžkém boji“ s novým typem koronaviru. Tokio si také podle něj přeje, aby se letní olympijské hry konaly podle plánu. Abe veřejnosti mimo jiné vzkázal, že toaletního papíru, který lidé ve zmatku panice skupují, je dostatek.
  16:01aktualizováno  16:44

Japonsko kvůli koronaviru zavře školy na ostrově Hokkaido. Země se obává i o osud olympiády

Japonsko před dvěma dny nařídilo zavřít všechny školy na měsíc, na vládu se poté snesla kritika. „Rozhodl jsem se, že musíme v následujícím týdnu či dvou vynaložit veškerou snahu, aby se virus přestal šířit,“ uvedl v sobotu japonský premiér na první tiskové konferenci od propuknutí nákazy v zemi.

Žena v roušce si fotí rozkvetlé sakury na festivalu květenství v Matsudě...
Japonský stadion baseballového utkání mezi Yomiuri Giants a Yakult Swallows v...

Japonsko bude podle něj pokračovat s přípravami na letní olympijské hry a na jarní návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Nejdéle sloužící japonský premiér, který naposledy v čele kabinetu stanul v roce 2012, učinil z letní olympiády jednu z priorit svého funkčního období. Vládní představitelé soustavně odmítají, že by se hry posunuly, nebo dokonce zrušily.

Počet nakažených na výletní lodi v Jokohamě se zdvojnásobil, Japonsko tak má nejvíce pacientů hned po Číně

Premiér přiznal, že zavření škol znamená velký nápor na rodiče. Vláda vyčlení fond, z nějž půjdou peníze těm pracujícím, kteří budou muset zůstat s dětmi doma. Do deseti dnů podle něj vláda uvolní 270 miliard jenů (57,7 miliard Kč) z rozpočtových rezerv na mimořádná opatření, včetně podpory pro menší firmy. Kabinet je připraven učinit rozpočtová opatření v závislosti na vývoji světové ekonomiky, řekl Abe.

V Japonsku se kvůli fámám skupuje toaletní papír

Japonský premiér spotřebitele odrazoval od frenetického skupování toaletního papíru, o jehož nedostatku se šíří fámy. Dále slíbil, že Japonsko bude více testovat podezření na nákazu koronavirem, čímž reagoval na zprávy, že někteří lidé nemohli podstoupit testy i přes doporučení lékařů. Někteří kritici se též domnívají, že Japonsko netestuje dostatečně, aby udrželo oficiální počet nakažených nižší.

Festival sněhových staveb sužoval nedostatek sněhu, Japonci povolali 6000 kamionů

Hokkaido, nejsevernější z japonských ostrovů a populární cíl zahraničních turistů, v pátek vyhlásilo stav nouze. Pět milionů místních obyvatel tamní úřady nabádají, aby během víkendu zůstali doma.

V Japonsku se zatím koronavirem nakazilo 235 osob a na jím způsobenou nemoc COVID-19 jich zemřelo pět. Dalších 705 lidí různých národností se virem nakazilo na výletní lodi Diamond Princess kotvící v karanténě u japonských břehů. Z infikovaných na lodi zemřelo šest lidí. Kvůli tomu, jak Japonsko k řešení situace na palubě přistupuje, se Tokio nevyhnulo kritice.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!