31. března 2019 13:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

AfD chtěla dokázat, že nejčastěji útočí nožem lidé s cizími jmény. ‚Vyhrál‘ ale Michael a Daniel

Protivládní demonstrace AfD, třetí nejsilnější strany ve Spolkovém sněmu, se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protivládní demonstrace AfD, třetí nejsilnější strany ve Spolkovém sněmu, se... | foto: Reuters

Berlín Odpovědi, o kterou podle všeho nestála, se dočkala sárská organizace opoziční Alternativy pro Německo (AfD). Odbočka strany, která je známá svou kritikou islámu a migrace, chtěla podle listu Saarbrücker Zeitung ukázat, že je mezi útočníky nožem řada přistěhovalců, a zeptala se proto zdejší policie, jaká se ve statistice nejčastěji objevují křestní jména. Odpověď ale ukázala, že nejvíce takových činů páchají lidé s typicky německými jmény jako Michael, Daniel, Andreas, Sascha nebo Thomas.

Policejní statistika týkající se trestných činů a přestupků spáchaných nožem mezi lednem 2016 a dubnem 2018 už dříve ukázala, že za většinou z nich stojí Němci. Z celkem 1490 případů byl v 842 pachatel občan spolkové republiky, ve 122 Syřan a v 94 občan jiné země Evropské unie.

Politici AfD byli ale podle Saarbrücker Zeitung zjevně přesvědčeni o tom, že i řada německých pachatelů bude mít přistěhovalecké kořeny, a proto požádali o nezvyklou statistiku. V ní se ale na prvních místech žádné neněmecké jméno neobjevilo. Nejčastějším křestním jménem byl Michael (24 případů), kterého v první pětici následovala výše uvedená jména a dále třeba Christian, Kevin, Manuel, Patrick, David, Jens, Justin nebo Sven.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?