28. září 2019 9:11, aktualizováno  13:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Volby v Afghánistánu provázelo násilí a nízká účast. Hodinu po začátku výbuch ve volební místnosti zranil 15 lidí

Žena v Kábulu hází volební lístek do urny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena v Kábulu hází volební lístek do urny. | foto: Reuters

Kábul V Afghánistánu se v sobotu konaly prezidentské volby, které se ale neobešly bez násilí. Radikální hnutí Tálibán se přihlásilo k několika útokům, které si vyžádaly jeden lidský život a celkem 18 zraněných. Šlo o čtvrté volby od svržení Tálibánu v roce 2001, výsledky dnešního hlasování mají být známy 7. listopadu. O funkci hlavy státu se ucházelo 18 lidí, pokud ale nikdo z nich nezískal nadpoloviční většinu, bude se konat druhé kolo.

Hlavními kandidáty byli dosavadní prezident Ašraf Ghaní a premiér Abdulláh Abdulláh. Podle průzkumu soukromé agentury zveřejněného tento týden hodlalo dát Abdulláhovi hlas přes 19 procent voličů, Ghanímu pak 18 procent. Ostatní kandidáti zůstali daleko za nimi. Oba politici usilují o mír s Tálibánem, který ale zatím s Kábulem nevyjednává.

Vláda nasadila na zabezpečení voleb desítky tisíc policistů a vojáků, přesto ale bylo násilí hlášeno z několika částí země. Při explozi u volební místnosti v provincii Nangarhár zemřel jeden člověk a dva byli zraněni, na jihu v Kandaháru bomba zranila 16 lidí. Zástupce Tálibánu sdělil, že hnutí dnes zaútočilo nejméně 28krát, a to ve 34 afghánských provinciích.

Podle agentury Reuters se k volbám registrovalo přes devět milionů voličů. Hlasování mělo skončit ve 12:30 SELČ, ale bylo o dvě hodiny prodlouženo. Z metropole Kábulu i z dalších částí země byla hlášena nízká účast, což potvrdili i pozorovatelé. Panují také obavy, že rivalové se budou obviňovat z volebních podvodů.

Některé volební místnosti se otevřely se zpožděním. Zástupce volební komise také řekl, že komise nenavázala kontakt s více než 900 hlasovacími středisky. Problémy se týkaly provincí Badachšán, Kunduz, Baghlán a Tachár. Není jasné, zda se tam hlasovalo, nebo zda Tálibán nedovolil místnosti otevřít. Uzavřeno muselo navíc zůstat více než 460 volebních center v 17 provinciích, do některých nedorazily volební lístky, jinde byly problémy se zajištěním bezpečnosti. V Kandaháru a Kunaru nastaly potíže s přístroji na ověřování voličů podle biometrických údajů.

Tálibán Afghánce vyzval, aby se volebním místnostem vyhýbali. V Kábulu policie kontrolovala auta, větší automobily měly do města vjezd zakázán.

Ghaní odevzdal hlas v Kábulu a řekl při tom, že je to pro něj „okamžik hrdosti, protože větší část volebních výdajů byla schopna uhradit afghánská vláda“.

Prezidentské volby se měly konat už 20. dubna, byly však odloženy na 20. července a pak znovu na 28. září. Podle internetových stránek afghánské volební komise by předběžné výsledky měly být oznámeny 19. října, konečné pak 7. listopadu. Pokud nikdo z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, utkají se dva nejúspěšnější uchazeči ve druhém kole, které se s největší pravděpodobností uskuteční 23. listopadu.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

Advantage Consulting, s.r.o.
STAVBYVEDOUCÍ S VÝJEZDY

Advantage Consulting, s.r.o.

nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč