Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Afghánky vytvořily ženskou rotu. Jejím cílem je odplata Talibanu

Svět

  16:00
KÁBUL/PRAHA - Nejstarší je paní Aji Džamalová. I ona má samopal. Podobně jako její spolubojovnice. Tvrdí, že jí je bezmála osmdesát. Ovšem vzhledem k tomu, že se stejně jako většina Afghánců narodila doma a neslaví narozeniny, protože to v Afghánistánu není zvykem, je třeba tento údaj brát s rezervou.

Členka ženské roty z provincie Džúzdžán v Afghánistánu. foto: AŠNA TVLidovky.cz

Jisté je ale jedno: v afghánské provincii Džúzdžán stovka žen a dívek vzala do rukou zbraně, ai když s nimi zatím neumějí zacházet dokonale, jisté úspěchy na bitevním poli zaznamenaly. Ostatně, mají motivaci. Většina z nich jsou vdovy nebo dcery zavražděných mužů. Některé přišly i o střechu nad hlavou, neboť rebelové v této provincii vypalují vesnice. I proto vzaly ženy poprvé v životě do rukou zbraň.

Nájezdy na obce v újezdu (obdoba okresu – pozn. red.) Darzab, ze kterých pocházejí, mají podle nich na svědomí bandité hlásící se k Islámskému státu. Ten i podle zahraničních rozvědek na severu, zejména u hranice s Uzbekistánem, operuje.

O bojujících ženách z Džúzdžánu se v Afghánistánu mluví už několik týdnů. Teď o nich natočil reportáž afghánský televizní kanál TOLO. Ženská armáda sídlí nyní v újezdu Kuš Tapa, kde je reportéři vypátrali. „Musím je pomstít,“ vysvětluje afghánská Uzbečka Aji Džamalová. Při útoku na vesnici pobili islamisté všechny muže včetně jejích dvou synů.

Ženy kritizují centrální vládu v Kábulu, která podle nich neposlala na sever dost vojáků. Skupiny hlásící se k Islámskému státu nebo talibanci se pak snadno zmocňují vesnic i celých újezdů.

Ženy si rychle vybudovaly funkční systém velení i dohledu nad sektory, na které si nové bydliště – újezd Kuš Tapa – rozdělily. Například Navruz Chalaová má na starosti obec Navabad. Už se účastnila pěti bojových operací – ve všech případech vesnici napadli ozbrojenci a jejím úkolem bylo útok odrazit, což se podařilo. V poslední přestřelce byla Navruz zraněná. Po uzdravení se hodlá vrátit k samopalu. Velitelkou ženské setniny je Gulab Rizová, která přišla nejen o manžela, ale i dalších pětadvacet členů rodiny. Tvrdí, že má na své pažbě už několik zářezů – každý znamená mrtvého protivníka.

Policejní velitel provincie Džúzdžán plukovník Abdul Hafíz Haši je na „své“ ženy pyšný. Dokonce navrhl, aby ženská rota byla oficiálně zařazena do afghánských ozbrojených sil. Jen tak budou ženy dostávat proviant, munici, zbraně a možná i žold.

Vzhledem k tomu, že v Afghánistánu prakticky neexistuje vdovský důchod ani podobné sociální dávky, byl by žold pro mnohé z nich jediným zdrojem obživy. Zatím jsou závislé na milodarech lidí, které chrání, a na kořisti.

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat