Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chcete mír v Afghánistánu? Stáhněte všechny vojáky, píše Taliban v dopise Trumpovi

Svět

  12:57
KÁBUL - Afghánské islamistické hnutí Taliban vyzvalo amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby stáhl americká vojska z Afghánistánu. Informovala o tom ve středu agentura AP.

Britští vojáci jako součást zahraničního kontingentu v Afghánistánu. foto: Reuters

Mluvčí Talibanu Zabiulláh Mudžáhid ve čtyřstránkovém dopise varuje Trumpa, že dokud budou zahraniční vojáci na afghánském území, nebude možné dosáhnout trvalého míru. Nezávislost na cizích velmocích je podle Talibanu jedinou předností, kterou chudý stát jako Afghánistán má.

Podle Talibanu nebylo za 15 let války v Afghánistánu dosaženo ničeho, jen krveprolévání a destrukce. Spojené státy za toto marné snažení utratily biliony a ztratily jím důvěryhodnost, konstatoval Taliban.

Dopis je psán anglicky a v dalších dvou hlavních afghánských jazycích darí a paštó. Taliban ho ve středu poslal i velkým západním médiím. Dlouhý list obsahuje pasáže o afghánských dějinách, o četných porážkách, které země utrpěla od cizích armád při invazích, a o všudypřítomné korupci v Afghánistánu v dnešní době, píše agentura AP.

V Afghánistánu zůstává asi 8400 amerických vojáků, jejichž hlavním úkolem je výcvik afghánských bezpečnostních sil. Podílejí se také na amerických protiteroristických operacích.

Nový prezident Trump jmenoval ministrem obrany vysloužilého generála námořnictva Jamese Mattise, který má velké zkušenosti z Afghánistánu. Totéž lze říct o Trumpovu hlavním bezpečnostním poradci, někdejšímu generálovi Michaelu Flynnovi.

Taliban nicméně vyzval Trumpa, aby nespoléhal na „nerealistické“ zprávy armádních generálů: „Budou naléhat na pokračování války a okupace Afghánistánu, protože válka po ně znamená lepší pozice a privilegia.“ Trump se ke svým plánům ohledně Afghánistánu ještě podrobněji nevyjádřil. Ve svých projevech ostře kritizoval minulé americké vlády za jejich řešení konfliktů v muslimském světě, současně ale sliboval vymýtit muslimské extremisty.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat