26. srpna 2018 8:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Afghánský prezident nepřijal demise ministrů vnitra a obrany. Důvodem byly spory o bezpečnost v zemi

Afghánský prezident Ašraf Ghaní. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Afghánský prezident Ašraf Ghaní. | foto: Reuters

KÁBUL Afghánský prezident Ašraf Ghaní nepřijal demise, které v sobotu podali ministři vnitra a obrany a šéf bezpečnostního velitelství. Informovala o tom agentura Reuters s tím, že důvodem rezignací byly odlišné názory na řešení bezpečnostní situace v zemi.

Agentura Reuters dříve s odkazem na zdroj v kanceláři prezidenta uvedla, že v sobotu rezignovali dva ministři a dva vysoce postavení bezpečnostní činitelé. Šlo o ministra obrany Tárika Šáha Bahrámího, ministra vnitra Vajse Ahmada Barmaka, šéfa státního bezpečnostního velitelství Masúma Stanekzáího a bezpečnostního poradce prezidenta Muhammada Hanífa Atmara. Poslední z mužů oznámil, že hodlá odstoupit z funkce už v sobotu odpoledne a Ghaní podle agentury AP pak do jeho funkce jmenoval současného afghánského velvyslance v USA Hamdulláha Muhiba.

Podle Reuters Ghání požádal trojici mužů, jejichž rezignaci nepřijal, aby „pracovali na zlepšení bezpečnostní situace v zemi“.

Podrobnosti o zmíněných sporech týkajících se bezpečnostní situace v zemi dosud nebyly oznámeny. V uplynulém týdnu se ale afghánská vláda odmítla zúčastnit mezinárodních mírových rozhovorů s islámským radikálním hnutím Tálibán, které chce 4. září v Moskvě uspořádat Rusko. Minulý týden afghánský prezident Ghaní ohlásil příměří s Tálibánem, a to v souvislosti s muslimským svátkem oběti (íd al-adhá). Platit mělo od minulého pondělí tři měsíce. Tálibán ovšem toho dne odmítl na klid zbraní přistoupit a pohrozil dalšími útoky na vládu a její zahraniční spojence.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz