Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Putin a Lukašenko jednali o společné energetice i obranném prostoru. Shodli se na 28 programech

Svět

  22:12
Ruský prezident Vladimir Putin a běloruský vůdce Alexandr Lukašenko se při čtvrtečním rozhovoru v Moskvě shodli na 28 programech, které sjednotí legislativy obou zemí. Dohodli se přitom na vytvoření jednotných energetických trhů nebo společného obranného prostoru. Podle Lukašenka se obě země chystají stupňovat opatření proti společným výzvám a hrozbám.

Lukašenko, jemuž Putinova podpora prakticky umožnila tvrdě potlačit opozici po sporných loňských prezidentských volbách, přijel do Moskvy posílit proces integrace obou zemí ve svazový stát. V minulosti se běloruskému autoritářskému vůdci do rychlého spojení s Ruskem příliš nechtělo, rozsáhlé protesty ho však očividně přiměly k přizpůsobení postoje.

Putin po jednání oznámil, že Rusko a Bělorusko „se dohodly na všech 28 svazových programech“. Jde o programy „zaměřené na sjednocení legislativy Ruska a Běloruska v různých oblastech hospodářství, na vyrovnání podmínek pro činnost ekonomických subjektů obou zemí, budování společných finančních a energetických trhů, dopravního prostoru, na utváření a realizaci společné průmyslové a zemědělské politiky“.

Lukašenko v této souvislosti zdůraznil, že hlavním dokumentem, o kterém lídři jednali, se týká rovných práv ruských a běloruských hospodářských subjektů.

Putin sdělil, že země podepíšou dokumenty o vytvoření jednotných trhů s energiemi obou zemí, včetně ropy, plynu a elektřiny. Přitom dokument o jednotném trhu s plynem by podle něj měl být podepsán do 1. prosince roku 2023. Šéf Kremlu dodal, že cena této energetické suroviny v příštím roce zůstane pro Bělorusko na stejné úrovni jako letos. Poznamenal také, že v plánu je také vytvoření společného platebního prostoru.

KOMENTÁŘ: Proč se Putin Lukašenka ještě nezbavil? Má své důvody

„Dnes jsme diskutovali i o otázkách budování jednotného obranného prostoru a zajištění bezpečnosti svazového státu na vnějším obvodu,“ informoval Putin. Lukašenko k tomu poznamenal, že v případě nutnosti Rusko a Bělorusko mohou „vytvořit absolutně těsné vztahy, ještě silnější než v unitárním státu“. „Budeme stupňovat společná opatření proti společným výzvám a hrozbám,“ dodal.

Putin, pokud jde o spojování obou zemí, podle agentury TASS nevyloučil možnost vytvoření „někdy v budoucnu“ společného parlamentu. Zatím to ale s Lukašenkem neprojednávali.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat