13. února 2018 22:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Američan Rahami dostal doživotí za předloňský bombový útok na Manhattanu

Ahmad Khan Rahami putuje do nemocnice po přestřelce s policisty předcházející... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ahmad Khan Rahami putuje do nemocnice po přestřelce s policisty předcházející... | foto: Reuters

NEW YORK Američan afghánského původu Ahmad Khan Rahami dostal v úterý doživotní trest za předloňský bombový útok na newyorském Manhattanu, při němž bylo zraněno 30 lidí. Odsouzen byl i za pokus o atentát v nedalekém New Jersey, kde jím nastražená bomba nezpůsobila žádnou škodu. Podle prokuratury nedal muž sympatizující s ideologií radikálního islámu najevo žádnou lítost, uvedla agentura AP.

Rahami své útoky provedl v rozmezí několika hodin v září 2016. První bomba nastražená v New Jersey nevybuchla, zatímco druhá v newyorské čtvrti Chelsea na zranila 30 lidí. Proti odsouzenému muži svědčila řada důkazů, například otisky prstů a DNA nalezené na zbytcích podomácky vyrobených bomb či kamerové záznamy podrobně mapující jeho pohyb.

Pracovníci FBI prohledávají místo sobotní exploze na Manhattanu.
Afghánec Ahmad Khan Rahami, hledaný po explozích v New Yorku.

Podle státních zástupců neprojevil Rahami od chvíle, co byl po dvoudenním pátrání dopaden, žádnou lítost, zato se ve věznici snažil radikalizovat spoluvězně.

„Je hrdý na to, co provedl, pohrdá americkým soudním systémem a stále je oddán své teroristické ideologii,“ uvedli podle AP prokurátoři, podle nichž se Rahami snažil ve vězení distribuovat džihádistické materiály včetně projevů někdejšího vůdce Al-Káidy Usámy bin Ládina.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!