Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Američan v zajetí nažehlených rebelů. Zinscenoval Asad video?

Na internetu se objevilo video s americkým novinářem Ticem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na internetu se objevilo video s americkým novinářem Ticem | foto: Printscreen/ouTube

DAMAŠEK V polovině srpna zmizel v Sýrii americký novinář. Na internetu se nyní objevilo video, na kterém reportér s páskou přes oči odříkává muslimskou modlitbu. Záběry však obsahují řadu nesrovnalostí. Po Ticovi pátrá i česká ambasáda, která v Damašku zastupuje americké zájmy.

Američana Austina Tice od jeho zmizení nikdo neviděl. Spekulovalo se o tom, že reportéra deníku The Washington Post drží Asadovy jednotky.

Afghánská tunika
Komentář k videu zveřejněném na YouTube ale tvrdí, že Tice naopak drží syrští rebelové. Deník Washington Post si však všiml nesrovnalostí nahrávky. Ozbrojenci jsou například oblečeni v afghánském tradičním obleku salvar-kamíz, který je čistý a nažehlený. Podle expertů se syrští povstalci s podobnou vizáží v minulosti nikde neobjevili, a ani styl videa se nepodobá předešlým záběrům islamistických extrémistů operujících v Sýrii. Podle serveru CNN je nezvyklé také umístění na server YouTube. Mluví se tak spíš o tom, že video mají na svědomí síly věrné režimu Bašára Asada.

Česká ambasáda, která v Damašku zastupuje zájmy Spojených států odmítla případ komentovat. "K pohřešovanému Ticemu nebudeme poskytovat žádné informace," uvedl český zastupitelský úřad serveru Lidovky.cz.

Čtěte také:

Spojené státy se staly po Slovensku druhou zemí, která využívá české přítomnosti v Damašku. Washington své diplomaty z hlavního města Sýrie stáhl už v únoru. Zájmy USA pak zajišťovalo Polsko, které však z bezpečnostních důvodů svoji ambasádu uzavřelo v červenci.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.