Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Američan vyhrál obří jackpot, v přepočtu skoro 35 miliard. Po zdanění mu ale zůstane zhruba polovina

Jackpot se vyšplhal na zmíněnou astronomickou částku díky tomu, že od konce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jackpot se vyšplhal na zmíněnou astronomickou částku díky tomu, že od konce... | foto: Reuters

Washington V americké sázkové hře Mega Millions padl jackpot s obří výhrou 1,537 miliardy dolarů (34,8 miliardy Kč). Podle agentury AP se jedná o druhou nejvyšší loterijní výhru ve Spojených státech. Původní odhad výhry byl 1,6 miliardy dolarů, což by znamenalo vůbec nejvyšší částku v dějinách.

Tiket se šesti šťastnými čísly, která byla vylosována v úterý večer, si zakoupil sázející v Jižní Karolíně. Jackpot se vyšplhal na zmíněnou astronomickou hodnotu díky tomu, že od konce července se nikdo do vítězných šesti čísel nestrefil. Jméno vítěze se možná veřejnost nikdy nedozví, jelikož Jižní Karolína patří k několika málo americkým státům, kde výherci smějí zůstat v anonymitě.

Kupóny Mega Millions lottery v USA.
Účast ve hře sice vyjde pouze na dva dolary (asi 45 Kč), ale šance vyhrát...

„Konečná částka nakonec nedosáhla odhadovaných 1,6 miliardy dolarů,“ prohlásila Carol Gentryová, mluvčí Maryland Lottery, která vede konsorcium státních loterií účastnících se losování hry Mega Millions.

„Odhady vítězné částky vycházejí z historických zkušeností. U takhle velkého jackpotu ale moc zkušeností nemáme,“ podotkla. Podle Gentryové je 70 procent sázenek prodáno v den slosování. „Předpovědět přesná čísla tak může být složité,“ dodala Gentryová.

Zatím nejvyšší výhra v loterii z ledna 2016 činí podle amerických médií 1,586 miliardy dolarů, kterou si v sázkové hře Powerball rozdělili tři výherci.

Taženými čísly v úterním slosování loterie Mega Millions, která jednomu ze sázejících přinesla závratnou výhru, byla 5, 28, 62, 65, 70 a rovněž číslo 5, které padlo jako takzvané Megaball číslo.

Výherce celou výhru nedostane. Pokud si zvolí - jako většina vítězů - výplatu v hotovosti, odevzdá bernímu úřadu skoro polovinu částky. Pokud peníze uloží na účet, bude daňový odpočet o něco nižší. Příštích několik desetiletí pak bude dostávat pravidelnou rentu.

Účast ve hře sice vyjde pouze na dva dolary (asi 45 Kč), ale šance vyhrát jackpot v této loterii je jedna ku 302,5 milionu, upozorňují statistici.

V loterii je možné sázet ve 44 amerických státech, stejně jako ve Washingtonu a na Amerických Panenských ostrovech.

Nejvyšší výhry v loterii ve světě

  • Předchozí americká a zároveň světová rekordní výhra v loterii činila 1,586 miliardy dolarů (podle tehdejšího kurzu skoro 40 miliard Kč) a v lednu 2016 se o ni podělili tři výherci loterie Powerball. Ve Spojených státech se ale navíc výhry z loterií daní, každý ze šťastlivců tak získal zhruba 328 milionů dolarů (tehdy 8,2 miliardy Kč). Jediný výherce si pak v USA odnesl rekordní sumu loni v srpnu, když získal také v loterii Powerball 759 milionů dolarů (16,8 miliardy Kč). Po zdanění to bylo 480 milionů dolarů (10,6 miliardy Kč).
  • V Evropě existují dvě loterie, které umožňují rekordní výhry, ty jsou ale ve srovnání s USA podstatně nižší. V Eurojackpotu činí maximální suma 90 milionů eur (nyní zhruba 2,3 miliardy Kč) a dosud ji získali tři výherci. Naposledy letos v únoru z Finska, předtím v říjnu 2016 z Německa a jako první získal tento jackpot český sázející v květnu 2015. V konkurenční hře EuroMillions činí maximální výhra 190 milionů eur (4,9 miliardy Kč) a zatím padla třikrát - v srpnu 2012, říjnu 2014 a naposledy v říjnu 2016.
  • V České republice zůstává rekordní výhrou už zmíněný Eurojackpot s 90 miliony eur z května 2015, což bylo podle tehdejšího kurzu téměř 2,5 miliardy korun. Druhá nejvyšší výhra činila 399,9 milionu korun a padla v nejštědřejší české loterii Sportce v listopadu 2013. Ve stejné hře se pak ještě dvakrát výhra pohybovala kolem hranice 200 milionů korun - v září 2016 (201,2 milionu Kč) a v listopadu 2014 (195,1 milionu Kč).
  • Nejbohatší na světě vzhledem k množství různých výher je španělská vánoční loterie El Gordo (Tlouštík). O výhry se v ní každý rok před Vánocemi podělí tisíce lidí. Například loni se mezi výherce rozdělily ceny v úhrnné výši 2,38 miliardy eur (skoro 62 miliard Kč).

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Světlana Witowská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker
SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker

Kdo by neměl rád puding? Chutná skvěle samostatně, se šlehačkou a čerstvým ovocem, ale i jako náplň do dortů. Navíc je přirozeně bezlepkový. Nyní...