Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Američané po letech předali 'afghánské Guantánamo'

Svět

  12:53
KÁBUL - Spojené státy předaly kontroverzní věznici v Bagrámu pod úplnou kontrolu afghánských úřadů. Věznice si vysloužila přídomek "afghánské Guantánamo" a byla jedním z důvodů napětí mezi Kábulem a Washingtonem.

Protesty před americkou základnou Bagram foto: Reuters

O předání posledního vězeňského zařízení v Afghánistánu, které ještě zůstávalo částečně v amerických rukou, informovala americká armáda.

"Předání zařízení je důležitou součástí celkového přebírání odpovědnosti za bezpečnost v zemi afghánskými složkami. Tato ceremonie vyzdvihuje rostoucí sebejistotu, schopnosti a suverenitu Afghánistánu," prohlásil velitel amerických sil v zemi generál Joseph Dunford ve svém projevu na dnešním slavnostním obřadu.

Věznice v Bagrámu byla rovněž předmětem vleklých diskusí. Spojené státy se obávaly, že Afghánistán po převzetí kontroly propustí značný počet vězňů z řad extremistického hnutí Taliban.

Symbol okupace

Bagrámská věznice se pro mnoho Afghánců stala symbolem americké okupace země. Je spojována s řadou obvinění z týrání vězňů, což ale Spojené státy odmítají. Některé osoby, které Američané v tomto zařízení zadržovaly, rovněž neměly právo na soud, protože je Washington považoval za zajatce v rámci válečného konfliktu. Situace zde podle kritiků připomínala věznici na americké základně Guantánamo na Kubě, kde Spojené státy od roku 2002 zadržují osoby podezřelé z terorismu.

Na základě první dohody o věznici Spojené státy loni v září předaly její správu a odpovědnost za většinu z odhadovaných více než 3000 místních vězňů Afgháncům. Ponechaly si ale právo vetovat transfery a propouštění vězňů, které USA pokládají za zvlášť nebezpečné. Američtí vojáci přitom zůstali fyzicky přítomni ve věznici a pokračovali v ostraze asi stovky podezřelých, mezi nimiž byla i řada zadržených cizinců, kteří by podle USA představovali po návratu na bojiště "reálnou hrozbu".

Nebezpeční vězni zůstanou za mřížemi
Definitivní předání věznice bylo naplánováno na začátek března, ale na poslední chvíli bylo odvoláno. Údajně proto, že afghánský prezident Hamíd Karzáí část úmluvy odmítl. O víkendu nicméně americký ministr obrany Chuck Hagel a afghánský prezident Karzáí přeci jen dosáhli dohody. Kábul se prý mimo jiné zaručil, že nebezpečné vězně propouštět nebude.

Američtí vojáci na hlídce nedaleko základny v jižním Afghánistánu. Snímek pochází z roku 2001.

Věznice byla založena před deseti lety v areálu velké americké vojenské základny v Bagrámu, která leží asi 40 kilometrů severně od hlavního města Kábulu. V roce 2010 ji nahradilo nedaleké, nově vybudované vězeňské zařízení, které dostalo název vazební středisko Parván.

Předání bagrámské věznice do rukou Afghánistánu je součástí přebírání odpovědnosti za bezpečnost v zemi afghánskými složkami. Spojenci se chystají do konce roku 2014 stáhnout z Afghánistánu své bojové oddíly.

Autoři: ,

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...