Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Americká letadla v Libyi zabila 40 lidí, většinou členů Islámského státu

Snímek zveřejněný online 20. prosince 2015 libyjskou odnoží IS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek zveřejněný online 20. prosince 2015 libyjskou odnoží IS. | foto: ČTK

TRIPOLIS Při pátečním náletu na teroristy v Libyi zahynulo 40 osob. Podle amerického tisku byl terčem útoku Tunisan spojovaný s loňskými atentáty v sousedním Tunisku. Mezi mrtvými je mnoho členů radikální organizace Islámský stát (IS), která působí také v Libyi.

List The New York Times útok připisuje americkým letadlům, která zasáhla výcvikový tábor IS západně od Tripolisu. Mezi mrtvými je na 30 členů IS, mnozí z nich jsou podle západního zdroje, který NYT nejmenoval, Tunisané.

Terčem útoku byl Nuraddín Šúšán hledaný kvůli atentátu na muzeum v metropoli Tunisu, kde loni v březnu zahynulo 22 osob a mezi nimi 21 turistů, a také kvůli útoku na pláži v Súse, kde atentátník zabil v červnu 38 osob. Zda je Šúšán mezi mrtvými, zatím není jasné.

Podle libyjského zdroje letadla bombardovala farmu ležící asi deset kilometrů od města Sabráta. Objekt zabrali bojovníci z IS a na místo se sjížděli několik dní. Jeden z mrtvých byl prý Jordánec, který zemřel po útoku na svá zranění v nemocnici.

Radikálové z Tuniska

Americký armádní zdroj citovaný Reuters potvrdil, že terčem útoku byl tuniský radikál. Starosta Sabráty prohlásil, že letadla útočila ve 2:30 SEČ a zasáhla objekt, který používali zahraniční dělníci. Podle něj zahynulo 41 lidí a šest osob bylo zraněno. Zástupci města, kteří na místo dorazili po útoku, prý našli zbraně. Starosta potvrdil, že mezi mrtvými jsou Tunisané, Jordánec a dvě ženy.

Tuniská policie se domnívá, že tábor u Sabráty používali hlavně tuniští radikálové jako výcvikový prostor. Sabráta leží poblíž hranice s Tuniskem.

Bojovník z libyjských milicí míjí nevybuchlou střelu, kterou podle svědectví...
Zásoby munice nalezené v Libyi nedaleko hranic s Tuniskem.

Podle zdroje NYT útok není znamením začátku americké ofenzivy proti radikálům v Libyi. Washington ale už nějakou dobu upozorňuje, že je třeba vytvořit větší vojenský tlak na sílící oddíly IS v Libyi.

Americké a britské speciální oddíly už několik týdnů provádějí monitorovací mise nad Libyí a snaží se vytipovat terče útoků. „S respektem k Libyi od začátku říkám, že budeme proti IS bojovat, kdekoli se objeví, stejně jako jsme bojovali kdekoli proti al-Káidě,“ řekl tento týden americký prezident Barack Obama.

Podle britské BBC o pátečním útoku v Libyi věděla Británie, i když její armáda se na něm nepodílela.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...