29. prosince 2013 11:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kauza odposlechů: NSA chtěla získat data z kabelu mezi Evropou a Asií

Americká tajná služba NSA údajně špehovala telefonickou a internetovou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká tajná služba NSA údajně špehovala telefonickou a internetovou... | foto: Reuters

Agenti americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) chtěli získat přístup k datům proudícím jedním z hlavních komunikačních kabelů spojujících Evropu a Asii. Informaci přinesl německý časopis Der Spiegel.

Podle aktuální zprávy měli Američané zájem o odposlouchávání komunikace směřující kabelem SEA-ME-WE 4, a nabourali se proto do internetových systémů jeho provozovatelů, aby o něm získali potřebné technické údaje. Zda se jim odposlechy nakonec podařilo uskutečnit, se neví.

Der Spiegel vychází z tajného dokumentu NSA, do nějž jeho novináři nahlédli. Je datován 13. únorem 2013 a píše se v něm o tom, že se tajné službě podařilo získat informace o provozu datového kabelu. "Další operace plánujeme v budoucnu tak, abychom získali další informace o tomto a o dalších kabelových systémech," stojí v dokumentu.

ČTĚTE TAKÉ

SEA-ME-WE 4 provozuje francouzský telekomunikační koncern Orange a italský Telecom Italia. Spojuje Marseille se severní Afrikou, státy na Arabském poloostrově a pokračuje přes Pákistán a Indii do Singapuru, Malajsie a Thajska.

Odposlechy u soudu

O rozsáhlém monitorování telefonické a internetové komunikace ze strany NSA nejen ve Spojených státech, ale i v řadě dalších zemí, se svět dozvěděl prostřednictvím bývalého spolupracovníka agentury Edwarda Snowdena. Ten tyto informace vyzradil médiím. Nyní se ukrývá v Rusku, kde obdržel dočasný azyl, a Spojené státy žádají jeho vydání.

Americký federální soudce tento týden rozhodl, že program NSA monitorující komunikaci Američanů je zákonný a neporušuje lidská práva. Dříve ale jiný soudce rozhodl opačně a předpokládá se, že celý spor nakonec skončí u nejvyššího soudu.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Sny mladých o bydlení narážejí na mizivé úspory, většina na hypotéku nedosáhne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ceny bytů dál rostou a dostupnost bydlení pro mladé rodiny se stále zhoršuje. Jak ukazuje průzkum Hypoteční banky,...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...