Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

‚Americká vláda se nakazila rusofobií.‘ Rusové nesou Flynnovu rezignaci nelibě

Svět

  11:33aktualizováno  12:47
MOSKVA - Vlivní ruští poslanci neskrývají nelibost nad oznámenou rezignací Michaela Flynna, hlavního bezpečnostního poradce Bílého domu. Podle šéfa zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantina Kosačova může Flynnův osud svědčit o tom, že „rusofobií se nakazila celá americká vláda odshora až dolů“. Kreml Flynnův odchod odmítl oficiálně komentovat.

Tříhvězdičkový generál ve výslužbě Michael Flynn. foto: Reuters

O Flynnově demisi s odvoláním na jeho rezignační dopis informovala v noci na úterý SEČ americká média. Poradce, který byl ve funkci méně než měsíc, se postu vzdal kvůli svým stykům s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem a „nepřesným“ informacím, které o těchto kontaktech poskytl viceprezidentu Mikeovi Penceovi. S Kisljakem údajně Flynn hovořil o protiruských sankcích, a to ještě před listopadovými prezidentskými volbami, tedy za vlády Baracka Obamy.

Skandál v Bílém domě kvůli Rusku? Trumpův poradce pro národní bezpečnost rezignoval

Ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov označil Flynnův odchod za vnitřní záležitost USA a prohlásil, že Rusko nebude jeho osud v žádném případě komentovat. Odmítl rovněž odpovědět na otázku, zda tématem Flynnových besed s Kisljakem byly protiruské sankce.

Mluvčí se vyhnul i odpovědi na otázku o vztazích Ruska a USA po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu. „Hovořit o tom nyní je předčasné,“ řekl novinářům.

Podle poslance Kosačova není Flynn žádným nadšeným stoupencem Moskvy, aby „na rozdíl od mnoha ostatních amerických politiků byl otevřen dialogu s Ruskem“. „Vyhnat poradce pro národní bezpečnost za kontakty s ruským velvyslancem, které jsou součástí běžné diplomatické praxe, to už ani není paranoidní, je to něco daleko horšího,“ napsal Kosačov na facebooku.

Trump ve slepé uličce

Americký prezident Donald Trump podle něj „buď nenašel samostatnost, kterou hledá, a byl v důsledku toho zahnán - ne bezúspěšně - do slepé uličky, nebo už se rusofobií nakazila nová vláda odshora až dolů,“ soudí ruský poslanec.

Jeho kolega z dolní komory Leonid Sluckij zastává názor, že Flynn byl k sepsání rezignačního dopisu přinucen lidmi, kteří chtějí poškodit rusko-americké vztahy. „Terčem jsou vztahy Ruska a USA a důvěryhodnost nové americké vlády,“ řekl Sluckij agentuře RIA Novosti.

Politolog Vladimir Baťuk z vlivného ruského Ústavu USA a Kanady agentuře RIA Novosti řekl, že Flynnovo jednání bylo neprofesionální, pokud o svých kontaktech s Kisljakem neinformoval nadřízené. Flynn byl podle něj klíčovou figurou vlády a jeho nekompetentní a nedisciplinované jednání je tvrdým úderem pro prestiž Trumpovy vlády.

„Je to i úder proti rusko-americkým vztahům. Moskva teď bude daleko méně důvěřovat nové vládě (USA) a její schopnosti vést důvěrná jednání o citlivých mezinárodních otázkách a o dvoustranných stycích,“ je přesvědčen Baťuk. „Skutečnost, že si Trump vybírá lidi, kteří ne zcela pochopili svou úřední povinnost a podstatu státní služby, je pochopitelně i pohromou pro (amerického) prezidenta,“ řekl politolog.

Kauza může ovlivnit schůzku Trumpa s Netanjahuem

Izraelský tisk v úterý napsal, že rezignace hlavního bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna může ovlivnit schůzku Donalda Trumpa s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Flynn se při totiž přípravě setkání, naplánovaného na středu, několikrát sešel s izraelskými bezpečnostními představiteli.

Netanjahu do USA dorazil v pondělí a Flynn byl podle izraelského tisku hlavní osobou při přípravě jeho setkání s Trumpem. Od Trumpova zvolení s ním dvakrát jednali šéf izraelské rozvědky Mossad Josi Cohen a současný izraelský bezpečnostní poradce Jakob Nagel. V obou případech Flynna seznámili se strategickými a bezpečnostními tématy v Izraeli a podělili se o tajné informace týkající se íránského jaderného programu, války v Sýrii a konfliktu s Palestinci. Ještě v pátek Flynn jednal s Nagelem o plánovaném středečním setkání.

Podle listu Haarec je otázkou, kdo Flynna trvale nahradí. Nejčastěji se uvažuje o bývalém řediteli Ústřední zpravodajské služby Davidu Petraeusovi. Úřadujícím bezpečnostním poradcem je Keith Kellogg.

Netanjahu řekl novinářům, kteří ho v USA doprovázejí, že od setkání s Trumpem očekává to nejlepší. Projevil ale údajně zlost nad únikem informací z nedělní schůzky bezpečnostního kabinetu, kde se hovořilo o tématech, o nichž chce premiér s Trumpem jednat.

Podle izraelského ministra pro vnitřní bezpečnost Gilada Erdana je Netanjahu proti tomu, aby Palestinci získali vlastní stát. Zda v tomto smyslu bude premiér hovořit s Trumpem, ale není jasné. „Myslím, že všichni členové bezpečnostního kabinetu a především premiér jsou proti palestinskému státu. Nikdo si nemyslí, že by palestinský stát mohl nebo měl vzniknout v příštích několika letech,“ sdělil Erdan. Zda se v tomto smyslu vyjádří Netanjahu před Trumpem, bude podle ministra záležet na tom, s jakým názorem se premiér v USA setká. „Nikdo neví, jaký názor na to má prezident a jeho lidé,“ řekl Erdan.

Netanjahuova vláda po Trumpově zvolení souhlasila s výstavbou několika tisíc bytů pro židovské osadníky, což vyvolalo kritiku ve světě. Trumpova administrativa se omezila na konstatování, že tento krok neprospěje úsilí o dosažení míru.

Podle izraelských komentátorů se chce Netanjahu soustředit na téma Íránu a na dohodu světových mocností s Teheránem o íránském jaderném programu z roku 2015, kterou Izrael odmítá a kterou Trump již mnohokrát kritizoval.

Autor: