15. února 2017 12:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dohodu o odzbrojení jsme neporušili, tvrdí Kreml. Nové střely přesunul neznámo kam

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 34Diskuse
Ruské střely (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruské střely (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

MOSKVA/BRUSEL Kreml ve středu odmítl tvrzení amerického listu The New York Times, že Rusko tajně rozmístilo novou střelu s plochou dráhou letu, a tím porušilo odzbrojovací dohodu o zákazu pozemních střel středního doletu. Americký deník v úterý s odvoláním na nejmenované zdroje napsal, že krok Ruska je výzvou pro prezidenta Donalda Trumpa.

„Z porušení smlouvy nikdo Rusko oficiálně neobvinil,“ řekl ve středu na tiskové konferenci v Moskvě mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Rusko podle něj bylo a zůstává věrné svým mezinárodním závazkům, což platí i o smlouvě omezující rakety středního doletu. Informaci newyorského deníku označil Peskov za „jakousi zcela anonymní zprávu“.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ve středu jen obecně poznamenal, že jakékoli ruské porušení dohody z konce 80. let by bylo pro NATO důvodem k vážnému znepokojení. „Ta smlouva je velmi významná, zrušila celou kategorii nukleárních zbraní, které představovaly hrozbu pro Evropu a spojence,“ uvedl. Konkrétně o informacích amerického listu mluvit nechtěl s tím, že nehodlá komentovat zpravodajské informace.

Sovětsko-americká smlouva o likvidaci raket středního a kratšího doletu v Evropě, která vstoupila v platnost v roce 1988, zakazuje rozmísťování pozemních raket s doletem od 500 do 5500 kilometrů. Ustanovení dohody naplnily obě signatářské země v roce 1991.

Spojené státy již v roce 2014 varovaly, že Rusko porušuje tuto dohodu zkouškami nové střely. Během fáze zkoušek se vláda Baracka Obamy snažila Moskvu přesvědčit, aby toto porušení dohody napravila. Nyní však američtí představitelé dospěli k závěru, že „zakázaná střela“ dosáhla úplné operační schopnosti a byla tajně rozmístěna.

Rusové nyní disponují dvěma oddíly těchto střel, z nichž jeden se stále nalézá na zkušební střelnici Kapustin Jar na jihovýchodě evropské části Ruska. Druhý oddíl se přesunul na jinou základnu, sdělil listu The New York Times vysoce postavený americký představitel, který nebyl oprávněn uvést další podrobnosti z hlášení rozvědky.

ČTK
  • 34Diskuse

Najdete na Lidovky.cz