8. srpna 2018 20:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin na setkání v Helsinkách Trumpovi navrhl odzbrojovací jednání, píše server Politico

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Prezidenti si při setkání potřásli pravicemi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidenti si při setkání potřásli pravicemi. | foto: Reuters

Moskva/Washington Ruský prezident Vladimir Putin předložil prezidentu Donaldu Trumpovi na summitu v Helsinkách návrh na nová odzbrojovací jednání a na snížení napětí ve východní Evropě. Napsal to americký server Politico s odvoláním na dokument, který si obstaral od ruských vládních úředníků. Bílý dům odmítl informaci komentovat, Moskva obvinila Washington z úniku důvěrných informací.

Podle serveru Politico jde například o návrh na prodloužení platnosti smlouvy o omezení jaderných zbraní, známé v USA jako Nový START a v Rusku jako START 3. Smlouvu, kterou prý Rusko navrhuje prodloužit o pět let, podepsali prezidenti Barack Obama a Dmitrij Medveděv v dubnu 2010 v Praze. Její platnost má skončit v roce 2021. Moskva podle serveru Politico rovněž navrhuje potvrdit platnost dohody o zákazu raket středního doletu, kterou v roce 1987 dojednali vůdci USA a SSSR Ronald Reagan a Michail Gorbačov. Spojené státy obviňují Rusko, že smlouvu porušuje a Kongres loni schválil finance pro analogické odvetné kroky USA.

Dalším ruským návrhem je uzavřít dohodu zakazující rozmisťování zbraní ve vesmíru, napsal americký server. Oba státy jsou sice signatáři podobné dohody z roku 1967, ta se ale týká jen zbraní hromadného ničení. Ruské návrhy se rovněž týkají rostoucí konfrontace ve východní Evropě, pokračuje Politico. 

Washington a Moskva by měly podniknout kroky k odvrácení incidentů při manévrech a zvýšit důvěru a transparentnost ve vojenské oblasti. Obě země by měly zahájit konzultace expertů ohledně „destabilizujících“ druhů zbraní, které by mohly být předmětem odzbrojovacích rozhovorů. Ruský dokument navrhuje zahájit konzultace o „strategické stabilitě“ na úrovni náměstků ministrů zahraničí, které by se mimo jiné měly týkat Sýrie. 

Ve formátu 2+2 by měli jednat i ministři zahraničí a obrany obou zemí. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová ve středu na Facebooku existenci ruských návrhů výslovně nepopřela. Vyzvala Spojené státy, aby „přestaly manipulovat výňatky z tajných dokumentů a setkání, včetně neexistujících“. Vytkla Washingtonu, že „nedokáže udržet v tajnosti ani obsah prezidentských rozhovorů“.

ČTK
  • 3Diskuse
Najdete na Lidovky.cz