Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

USA: Americké a spojenecké síly odrazily rozsáhlý útok jemenských povstalců

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Americké a spojenecké síly dnes brzy ráno odrazily rozsáhlý útok jemenských povstalců, když zničily 15 dronů v oblasti Rudého moře a Adenského zálivu. Na síti X o tom informovalo regionální velitelství americké armády CENTCOM. Mluvčí Húsíů krátce nato v televizním projevu uvedl, že povstalci v Adenském zálivu zaútočili na americkou nákladní loď Propel Fortune.
  7:42

Útok Íránem podporovaných Húsíů se podle americké armády odehrál mezi 4:00 a 6:30 místního času (2:00 až 4:30 SEČ). Na jeho odražení se podílely americké letadlo a americké a spojenecké lodě. Jaké přesně země se do obrany zapojily, CENTCOM neuvedl.

Mluvčí Húsíů Jahjá Saría poté podle Reuters uvedl, že povstalci zaútočili kromě americké nákladní lodi také na několik amerických torpédoborců v Rudém moři a Adenském zálivu se 36 drony.

Húsíové u jemenského pobřeží, které z velké části kontrolují, útočí na nákladní lodě od listopadu. Chtějí tím podle svých slov vyjádřit podporu palestinskému radikálnímu hnutí Hamás v jeho bojích proti Izraeli, které se rozhořely po říjnovém teroristickém útoku Hamásu na jižní Izrael.

V oblasti působí námořní mise vedené Spojenými státy a Evropskou unií, které mají zaručit bezpečnou plavbu Rudým mořem, jež je celosvětově významnou obchodní trasou.

2. března 2024

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!