9. února 2018 16:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Americké drony zabily v Pákistánu a Afghánistánu 11 bojovníků blízkých Tálibánu

Dron Predator amerického letectva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dron Predator amerického letectva. | foto: USAF

ISLÁMÁBÁD Americké bezpilotní letouny zabily ve čtvrtek při dvou útocích v Pákistánu a v Afghánistánu 11 povstaleckých bojovníků. Většina zabitých patří k síti Hakkání, blízké islamistickému hnutí Tálibán. S odvoláním na nejmenované místní činitele to v pátek uvedla agentura AP.

Sedm islamistických ozbrojenců bylo zabito při prvním úderu v pákistánské pohraniční vesnici Gurvak v provincii Severní Vazíristán. Tato oblast bývala baštou místních i zahraničních bojovníků, dokud je pákistánská armáda nevypudila.

Zjevný hlavní cíl útoku podle dvou činitelů, na které se odvolává AP, představoval Kudrat Ulláh, což je místní velitel sítě Hakkání. Není však jasné, jestli byl skutečně mezi zabitými.

Při úderu ve východoafghánské provincii Paktíja pak zasáhl rovněž americký bezpilotní letoun raketou vozidlo vzbouřenců a zabil v něm čtyři ozbrojence, sdělil podle AP mluvčí provinčního šéfa policie Šáh Muhammad Arjan.

Podle nepotvrzených zpráv, pocházejících rovněž od dvou zmíněných anonymních činitelů, byl při jiném útoku zabit významný velitel pákistánského Tálibánu Chálid Masúd, a to v sousedním Afghánistánu.

ČTK