29. ledna 2019 12:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kreml: Americké sankce proti Venezuele jsou nelegální, vměšují se údajně do vnitřních záležitostí

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | foto: Reuters

CARACAS/MOSKVA Americké sankce proti venezuelské státní ropné společnosti PDVSA jsou podle Kremlu nelegální. USA se jimi vměšují do venezuelských vnitřních záležitostí. Řekl to v úterý mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Ministr zahraničí Sergej Lavrov sdělil, že Rusko podnikne nezbytné kroky, aby podpořilo administrativu prezidenta Nicoláse Madura. Čína na americké sankce reagovala prohlášením, že USA ponesou důsledky svého rozhodnutí.

USA vyhlásily sankce proti PDVSA v pondělí a nevyloučily další kroky k podpoře opozičního politika Juana Guaidóa, který se prohlásil za úřadujícího prezidenta. Maduro byl zvolen loni, ale volby nejsou považovány za demokratické. Parlament, jemuž Guaidó předsedá, Madurův mandát nepovažuje za legitimní a tento názor zastávají také USA, které stojí za Guaidóem, stejně jako asi 20 dalších zemí. Rusko, Turecko a Čína naopak Madura podporují.

Venezuela má z prodeje ropy zásadní příjmy a její ekonomika se dostala do těžké krize mimo jiné kvůli poklesu cen této komodity na světových trzích.

‚Teď záleží na tom, jak se zachová venezuelská armáda‘

Náměstek ruského ministra financí Sergej Storčak ve středu prohlásil, že teď záleží vše na tom, jak se zachová venezuelská armáda. Domnívá se, že Venezuela bude mít nyní problém s úhradou svého dluhu vůči Rusku. Splácí ho dvakrát ročně a příští splátka 100 milionů dolarů (203 miliardy korun) připadá na březen. Storčak řekl, že Venezuela Rusku dluží tři miliardy dolarů. Agentura Reuters píše, že Rusko má ve Venezuele značné obchodní zájmy, které zahrnují partnerství ruské firmy Rosněfť s PDVSA.

„Budeme své zájmy bránit v rámci mezinárodního práva a použijeme veškeré mechanismy, jež máme k dispozici,“ sdělil v úterý Peskov. Lavrov prohlásil, že Moskva počítá „s ostatními odpovědnými členy mezinárodního společenství a udělá vše, co je v její moci, aby podpořilo legitimní vládu prezidenta Madura“.

Čína zopakovala, že neschvaluje uvalování jednostranných sankcí. Mluvčí jejího ministerstva zahraničí řekl, že dějinná zkušenost ukazuje, že „zahraniční vměšování situaci jenom komplikuje“. „Sankce významné země proti Venezuele zhorší životní podmínky lidí,“ sdělil mluvčí s odkazem na USA a dodal, že by Spojené státy „měly nést za tyto závažné důsledky odpovědnost“.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku
DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku

Když člověk hledá, najde. A někdy vyzkoušíte to, co jste tak dlouho sháněli, ale dojde vám, že to vlastně vůbec není práce pro vás.