11. listopadu 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Návrat na místo činu. Před 30 lety strážil ministr USA Pompeo železnou oponu, teď zde odhaloval sochu

Pompeo navštívil americkou vojenskou základnu v bavorském Grafenwöhru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pompeo navštívil americkou vojenskou základnu v bavorském Grafenwöhru. | foto: Reuters

Berlín/Washington Na oslavy ke 30. výročí pádu Berlínské zdi dorazil i americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který v době studené války strážil hranice železné opony v Bavorsku. Navštívil místa, kde dřív sloužil, k tomu ještě na konci cesty odhalil v Berlíně sochu prezidenta Ronalda Reagana.

Pompeo svou dvoudenní cestu po Německu zahájil ve čtvrtek návštěvou americké základny Grafenwöhr v Bavorsku, kde sám sloužil jako člen americké armády na konci 80. let minulého století.

Rodilý Kaliforňan studoval na prestižní americké vojenské akademii ve West Pointu, kterou úspěšně zakončil v roce 1986. Poté strážil v Bavorsku hranice železné opony. Podle serveru Military Times byl v té době nynější ministr zahraničí velitelem tankového praporu na hranicích Československa a východního Německa.

Pompeo také navštívil vesnici Moedlareuth, která leží částečně v Bavorsku a částečně v Durynsku. V době studené války byla vesnice rozdělena železnou oponou. Začalo se jí proto říkat ‚Malý Berlín‘.

„Každý z nás měl povinnost chránit to, co jsme tak těžce vybojovali,“ řekl ke své vojenské kariéře Pompeo, píše The Washigton Post.

Na vesnici Moedlaureuth si vzpomněl Pompeo i v twitterovém příspěvku. „Před třiceti lety jsem tu sloužil po boku mých německých přátel. Dnes jsem mluvil se studenty, kteří reprezentují sjednocené Německo.“

Během své cesty navštívil Pompeo také Lipsko a setkal se s německým ministrem zahraničí Heiko Maasem. „Bez amerického vedení by nedošlo k žádnému sjednocení,“ řekl Maas během tiskové konference na lipské radnici, píše server Stripes.

Podle Military Times byly v průběhu studené války na území západního Německa stovky tisíc amerických vojáků. Západní Němci byli dlouhodobě jeden z nejužších spojenců. Jejich spolupráce s Američany pokračovala i po pádu Berlínské zdi a zhroucení komunismu ve východní Evropě.

Na střeše americké armády v Berlíně odhalil Pompeo sochu Ronalda Reagana.
Pompeo na tiskové konferenci s Angelou Merkelovou v Berlíně.

Pokračování v Berlíně

V Nové synagoze v Berlíně se ministr zahraničí setkal s přeživšími obětmi holocaustu. Poté ho čekala německá kancléřka Merkelová, která při tiskové konferenci zdůraznila, stejně jako ministr zahraničí Maas, že Spojené státy velmi pomohly Německu ke sjednocení.

Pompeo také odhalil sochu bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana na střeše americké ambasády v Berlíně. Socha stojí na místě, kde měl bývalý prezident slavný projev v roce 1987, a dívá se směrem k Braniborské bráně a místu, kde dřív stávala Berlínská zeď. Bývalý americký prezident zde apeloval na Gorbačova, aby „otevřel bránu“.

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.